Menu główne

Artykuły wydania: Nr 1 (5) 2013

Zaangażowani, aktywni seniorzy
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 10.40)

Najpierw skorzystali z oferty ośrodka kultury, potem zdecydowali, by utworzyć stowarzyszenie „Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku”. Wiosną je założyli, a już jesienią tego samego 2012 roku pozyskali ponad 50 tys. dotacji z ministerstwa pracy na działalność edukacyjną adresowaną do seniorów.

Koło krajoznawcze Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 10.35)

Koło krajoznawcze, które w sposób dość spontaniczny powstało w ramach Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działa już z powodzeniem od trzech lat.

Teoria uczuć
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 10.00)

Współczesne słownictwo pełne jest sprzecznych sformułowań. „Zasób ludzki” na przykład jest pojęciem sprzecznym i odhumanizowanym w całym swoim znaczeniu. Bo można być zasobnym w „coś”. Mam zasobny portfel. Mam zasoby energii.

Spółdzielnia socjalna – czym jest i dlaczego warto ją założyć (1)
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.50)

W ostatnich latach dużo się słyszy o spółdzielniach socjalnych, a także szerzej – o ekonomii społecznej. Powstają nowe kierunki studiów dotyczące tej problematyki, niektóre konkursy grantowe są adresowane tylko do podmiotów z sektora ekonomii społecznej. Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl, w którym najpierw poświęcimy nieco miejsca wyjaśnieniu podstawowych pojęć, a potem odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto założyć spółdzielnię socjalną – jeden z podmiotów ekonomii społecznej.

Warto pracować dla mieszkańców
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.40)

O sprawowaniu władzy, wsłuchiwaniu się w opinie mieszkańców, współpracy z organizacjami obywatelskimi i przedsiębiorstwami społecznymi z burmistrzem Brzezin (woj. łódzkie) Marcinem Plutą rozmawia Artur Laskowski

Przedłużenie naszych domów i ogrodów
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.30)

Refleksje na temat organizowania przestrzeni publicznej i obecności w niej reklam.

Nadbużański pejzaż
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.25)

Cisza, spokój, trochę nostalgiczne krajobrazy. Warto wybrać się tu latem i zagłębić w bajecznym krajobrazie rozlewisk Bugu. Tu kultywuje się miejscowe tradycje, wpaja turystom szacunek do przyrody i działa na rzecz rozwoju lokalnego. W rozmowie z Barbarą Polak – prezesem Stowarzyszenia Gospodarstw Agro i Ekoturystycznych „Mazowieckie Wierzby” – przenieśmy się na nadbużański brzeg.

Okno na obce miasto
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.25)

Zakończenie opowieści o historii willi Fusieckich na roku 1944, czyli na etapie okupacyjnym, byłoby analizą rażąco pobieżną i niepełną, bo pomijającą cały długi okres, w którym budynek pełnił dla zrujnowanego wojną miasta bardzo ważną funkcję społeczną.

Do Kuźni po fafernuchy
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.20)

Kurpiowska chata w Puszczy Białej, sprzęty wyszperane w okolicy, kołowrotek oraz krosna – dawny warsztat pracy kurpiowskich gospodyń. Na podłodze tkane chodniki, u sufitu dekoracyjny pająk, misternie wycięte w bibułce firanki, a na ścianach wycinanki i święte obrazy zdobione charakterystycznymi koronami z bibułkowych kwiatów. Na rzeźbach-manekinach odświętne stare regionalne ubiory. Ostrożnie dotykam stuletnich koralików „gniotków” z bombkowego szkła. Świat daleki, a jednocześnie tak blisko – w Pniewie, w połowie drogi między Wyszkowem a Pułtuskiem.

Virale, memy i clictivism
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.15)

Pewnie wiele osób pamięta akcję informacyjną na temat zbrodniarza wojennego z Ugandy, który porywał i krzywdził tysiące dzieci w tym regionie. Akcja była prowadzona w internecie za pomocą filmu Kony 2012 będącego formą tzw. virala, który osiągnął miliony wyświetleń podczas zaledwie jednego tygodnia.

Nowe organizacje obywatelskie
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.12)

Na terenie powiatu wyszkowskiego w ciągu minionych kilku miesięcy przybyło organizacji obywatelskich. Do powstania kilku z nich przyczynił się Wyszkowski Inkubator Pozarządowy. Przedstawiamy poniżej podstawowe informacje o utworzonych stowarzyszeniach.

Inicjatywa mieszkańców Udrzyna
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.10)

Mieszkańcy gminy mają swoje prawa. Do wyrażania opinii na tematy dotyczące lokalnej społeczności, decyzji podejmowanych przez władze samorządowe. Do podejmowania inicjatyw służących wspólnemu dobru – w poczuciu odpowiedzialności za swoją „Małą Ojczyznę”. Dla realizacji swoich praw, osiągania wspólnych celów mogą się stowarzyszać. Uczyniła tak grupa mieszkańców i letników miejscowości Udrzyn należącej do gminy Brańszczyk. Utworzyła Towarzystwo Inicjatyw Wiejskich „Tuchełka”.

Etyczne bankierstwo – czy to możliwe?
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.05)

Na nagłówki mediów ekonomicznych wrócił temat mikropożyczek. Stało się tak za sprawą nagrody w konkursie Ernst & Young Przedsiębiorca Roku przyznanej afrykańskiemu ekonomiście, który zmienił system bankowy w Afryce.

Na kłopoty w oświacie – stowarzyszenia
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.00)

Dąbrowa, miejscowość położona w gminie Rząśnik, licząca ponad 500 mieszkańców. Jest rok 1999, gmina zaproponowała, aby w Dąbrowie zlikwidować szkołę podstawową, a dzieci będą uczęszczać do szkoły w Rząśniku. Rodzice nie chcieli jednak wyrazić na to zgody. Z trzech szkół przeznaczonych wówczas do likwidacji: Wielątki, Ochudno i Dąbrowa – w tej ostatniej było najwięcej dzieci i może dlatego udało się zawiązać stowarzyszenie, którego głównym celem było prowadzenie szkoły.

Ikona
Się Dzieje nr 1(5)/2013 wydane!
(Zam: 25.02.2013 r., godz. 18.00)

Od środy w powiecie wyszkowskim dostępny będzie nowy numer Się Dzieje! Pisma Obywatelskiego Ziemi Wyszkowskiej.


Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1307 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl