Menu główne

Artykuły wydania: Nr 8 (12) 2013

Władza i obywatele w świetle Konstytucji
(Zam: 31.10.2013 r., godz. 09.15)

Z kalendarza historycznego Polski To, że racją bytu państwa jest suwerenność społeczeństwa, narodu, ojczyzny, to my Polacy szczególnie głęboko odczuwamy. Tego nauczyliśmy się poprzez całe nasze dzieje, a w szczególności poprzez ciężkie doświadczenia ostatnich stuleci. Nigdy nie możemy zapomnieć tej straszliwej lekcji dziejowej, jaką była utrata niepodległości Polski od końca XVIII do początku bieżącego stulecia. To bolesne, w istocie swojej negatywne doświadczenie stało się jakby nową kuźnią polskiego patriotyzmu. Słowo „ojczyzna” posiada dla nas znaczenie pojęciowe i uczuciowe zarazem, którego, zdaje się, nie znają inne narody Europy i świata. Te zwłaszcza, które nie doświadczyły takich jak nasz naród dziejowych strat, krzywd i zagrożeń. Jan Paweł II, Warszawa, 2 czerwca 1979

Co można osiągnąć w małym mieście?
(Zam: 31.10.2013 r., godz. 09.02)

Jak dużo może zrobić zaangażowanie, idea, pasja i chęć zmieniania świata… Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych patronuje programowi Inw(eS)torzy Społeczni, który ukazuje społecznych przedsiębiorców przełamujących bariery, wizjonerów, entuzjastów i odkrywców działających na rzecz lokalnych społeczności. W niedalekiej Warce znajdujemy przykład wyjątkowego zaangażowania społecznego.

Taktycznie rzecz biorąc
(Zam: 31.10.2013 r., godz. 08.35)

Zaplanuj swoje działanie – mówią współczesne poradniki. Bo dziś wszyscy muszą umieć wszystko planować. Od początku do końca. I od końca do początku. Na wyrywki.

O roli pedagoga we współczesnej szkole
(Zam: 31.10.2013 r., godz. 08.14)

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wyszkowie w dniu 24 października br. zorganizowała konferencję dotyczącą samobójstw młodzieży. W spotkaniu udział wzięli przede wszystkim dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy. Stanowią oni niejednokrotnie pierwszą pomoc dla uczniów, rodziców, całych rodzin, które borykają się z przytłaczającym ciężarem problemów.

Ondarroa
(Zam: 31.10.2013 r., godz. 08.09)

Ondarroa, miasteczko odgrodzone od reszty świata z jednej strony morzem, a z drugiej górami, ma skomplikowaną historię. Baskijsko-hiszpański konflikt polityczny od zawsze był tu bardziej widoczny niż gdziekolwiek indziej.

LISTY MOJEJ PRZYJACIÓŁKI
(Zam: 31.10.2013 r., godz. 08.04)

O cierpieniu

Czesław Miłosz – Zwierciadło wątpliwości
(Zam: 30.10.2013 r., godz. 17.01)

Osobliwy to urok naszych czasów, iż tak duża część społeczeństwa z tak wielką zajadłością licytuje się na temat tego, kogo i jaka polskość jest bardziej wartościowa. A właściwie, czyja polskość jest, a kogo polskość kompletnie nie istnieje, wykorzystując tylko „patriotyczną” maskę do realizacji różnego rodzaju zewnętrznych interesów. Osobliwe to czasy, bo poszukiwanie Polaka idealnego, wzorca poświęcenia i oddania ojczyźnie, wiodą głównie do postaci, które obowiązkowo oddały swoje życie na ołtarzu wolności i których ofiara miała być potem na długo zapomniana, a często wręcz pogardzana.

Kryzys zabija
(Zam: 30.10.2013 r., godz. 16.37)

Brak zaufania do instytucji finansowych i zasad demokracji oraz brak wiary w możliwość wyjścia z kłopotów spowodowanych skutkami kryzysu, jaki obserwujemy od 2007 r. są przyczyną rosnącej w szybkim tempie liczby samobójstw popełnianych w krajach europejskich.

Liczy się działanie
(Zam: 30.10.2013 r., godz. 16.23)

Nie ma w Wyszkowie drugiej osoby, która zrobiłaby tak dużo dla promowania turystyki i kształtowania lokalnego patriotyzmu wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, zorganizowała tyle wydarzeń i znała tak dobrze nasze miasto i jego okolice, jak Jurek Sitek.

Jawność sprzyja
(Zam: 30.10.2013 r., godz. 16.11)

Mieszkanka gminy Brańszczyk, Janina Katarzyna Demetriou-Warburton, reprezentująca Towarzystwo Inicjatyw Wiejskich „Tuchełka”, znalazła się w gronie 18 osób z całej Polski, które przeszły rekrutację i zostały wybrane do realizacji obywatelskiego monitoringu sportu.

Liczenie kozic i wolontariat w Tatrzańskim Parku Narodowym
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 18.43)

Pod koniec października odbywa się liczenie kozic na terenie Polskiego i Słowackiego, Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tegorocznym, jesiennym liczeniu stwierdzono obecność 1186 kozic, czyli o 90 więcej niż jesienią ubiegłego roku. To najlepszy wynik od lat 50. ubiegłego wieku – ocenili przyrodnicy.

Raport CRIM
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 09.24)

Według raportu specjalnego komitetu Unii Europejskiej do spraw korupcji, prania brudnych pieniędzy i zorganizowanej przestępczości – CRIM – w krajach Unii Europejskiej znajduje się aż 880 tys. niewolników. Jedna czwarta osób z tej grupy jest wykorzystywana seksualnie.

O pracy dla lokalnej społeczności Na przykładzie Fundacji AVE
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 08.37)

Głównym gościem zaproszonym na Wyszkowskie Forum Organizacji Pozarządowych był Bartłomiej Włodkowski, założyciel i prezes Fundacji AVE z warszawskiej Białołęki. Opowiedział zebranym o swojej fundacji – jak i czemu doszło do jej założenia, w jaki sposób się rozwinęła, zgodnie z jakimi zasadami podejmowane są w niej działania. Przytaczamy poniżej najważniejsze fragmenty jego wypowiedzi z przekonaniem, że mogą się przydać wielu wyszkowskim społecznikom.

Asfaltowa Infostrada i Leśny Skarbiec
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 08.25)

Krajobraz to świat zewnętrzny odbierany za pośrednictwem ludzkiego doświadczenia. Denis E. Cosgrove,“Social formation and symbolic landscape”

Remember, remember the fifth of November
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 08.22)

W dniu piątego listopada – rocznicę spisku prochowego – na ulice miast całego świata wyszły marsze miliona masek. W ponad 400 miastach świata, w tym również w Polsce, protestujący w charakterystycznych maskach Guy'a Fawkesa wznieśli na sztandarach hasła przeciwko niesprawiedliwości, korupcji, tyranii oraz GMO.

Początki współpracy wyszkowskich organizacji obywatelskich
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 08.21)

W dniu 27 października odbyło się Wyszkowskie Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie to można potraktować jako swoiste „walne zebranie” wyszkowskich organizacji pozarządowych. Garść subiektywnych reminiscencji, wyzwań oraz pytań, jakie stoją przed Trzecim Sektorem – pewnie nie tylko w powiecie wyszkowskim, pozwalam sobie Czytelniczkom i Czytelnikom przedstawić... A jeśli będzie to okazja do kolejnych rozmów, tym lepiej...

Ikona
Się Dzieje nr 8(12)/2013 wydane
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 08.20)

Od czwartku 28 października 2013 roku w powiecie wyszkowskim dostępny jest nowy numer Się Dzieje! Pisma Obywatelskiego Ziemi Wyszkowskiej.


Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1100 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl