Menu główne

Artykuły wydania: Nr 4 (8) 2013

Wystarczy klik
(Zam: 04.06.2013 r., godz. 14.45)

Do 23 czerwca do północy można oddać głos w ogólnopolskim konkursie "Kolorowe boiska..., czyli Szkolna Pierwsza Liga". Konkurs przeznaczony jest dla szkół podstawowych z małych miejscowości, które nie mają boiska szkolnego lub posiadany przez nie obiekt jest w złym stanie technicznym. Do tej pory pomysłodawca kampanii – Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A., ufundował budowę sześciu takich boisk.

Zobacz swój telefon – rozwiązania omijające wykluczenie cyfrowe osób niewidomych
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 10.25)

W rozwiniętych społeczeństwach dużo łatwiej o rozwarstwienie i możliwość wykluczenia obywateli z poszczególnych sfer życia społecznego. Jedną z takich sfer jest intensywny rozwój usług komunikacyjnych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nie chodzi jedynie o barierę finansową czy brak wiedzy umożliwiającej dostęp do nowych technologii i korzystanie z nich. Te zagadnienia są poruszane zwykle w odniesieniu do grup szczególnie nimi zagrożonych, jak osoby starsze czy młodzież wywodząca się z rodzin biednych, często dotkniętych patologią.

Wiedza z certyfikatem
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 10.16)

Towarzystwo Wiedzy Powszechnej jest organizacją działającą w Polsce od 1950 r., Wyszkowski Oddział Regionalny TWP powstał w maju 2000 r. Jest jednym z dwudziestu placówek TWP funkcjonujących w kraju. Rejonem działania w zakresie kształcenia dorosłych oddział obejmuje trzy powiaty: wyszkowski, pułtuski i wołomiński, natomiast jeśli chodzi o Centrum Doskonalenia Nauczycieli – jest to obszar całego województwa mazowieckiego. Wyszkowską placówkę przedstawiają: Zofia Marciniak – dyrektor Oddziału Regionalnego TWP w Wyszkowie oraz Ryszard Marciniak – dyrektor szkół TWP.

Sprawdź swoją organizację
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 10.04)

Sprawdź, czy w twojej organizacji przestrzegane są standardy formalno-prawne. Skorzystaj z bezpłatnego internetowego narzędzia: http://standardy.ngo.pl. Znajdziesz w nim przepisy dla stowarzyszeń i fundacji sprofilowane dla Twojej organizacji. Dowiedz się w 15 minut, czy znasz prawo dla NGO: wybierz dział (np. księgowość, dokumenty), zaznacz odpowiedzi, zobacz wynik. Dostaniesz potwierdzenie spełniania standardów przez Twoją organizację.

Spółdzielnia socjalna – czym jest i dlaczego warto ją założyć (4)
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 09.53)

Publikujemy czwarty, ostatni odcinek cyklu rozpoczętego w „Się Dzieje” nr 1(5)/2013, w którym Cezary Miżejewski, ekspert polityki społecznej, szczegółowo wyjaśnia, dlaczego warto założyć spółdzielnię socjalną – jeden z podmiotów ekonomii społecznej łączący prowadzenie działalności gospodarczej z działalnością organizacji pozarządowej.

Mała szkoła wielkich szans
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 09.42)

Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Przyjazny Krąg” z siedzibą w Kręgach w gminie Somianka prowadzi trzy szkoły: Publiczną Szkołę Podstawową im. por. pil. Stefana Okrzei w Kręgach, Publiczną Szkołę Podstawową w Olszance oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Łosinnie.

Fundraising, czyli profesjonalne pozyskiwanie funduszy (część pierwsza)
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 09.36)

Kryzys finansowy jest tłem do większości rozważań na temat problemów społecznych. Zaburzenia w przepływnie środków powodują problemy z ich redystrybucją. Instytucje państwowe coraz częściej wycofują się z obszarów, w których kontrolowały i wspierały rozdział środków budżetowych. Wkraczanie na te obszary organizacji pozarządowych zdejmuje z państwa ciężar odpowiedzialności, jednak nie likwiduje problemu odpowiedniego finansowania.

Profilaktyka a Ty, czyli PaT
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 09.17)

PaT to skrót nazwy programu „Profilaktyka a Ty”, którego celem jest promowanie mody na życie bez uzależnień. Jest to program profilaktyki rówieśniczej – młodzieży i dla młodzieży. Dorośli są tutaj tylko koordynatorami, którzy wspierają młodzież przy realizacji programu. Ważna jest rola lidera młodzieżowego, który swoim przykładem prowadzi młodzież dalej. PaT to program dobrych wiadomości, a nie protestów; zaproszeń, a nie wykluczeń. PaT to głos młodzieży w profilaktyce uzależnień.

Kultura organizacji pozarządowej (1)
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 09.01)

Każda organizacja pozarządowa stanowi niepowtarzalną całość, ma bowiem prawo do tworzenia własnego, wyjątkowego wizerunku. Jako mikrospołeczność wypracowuje własny, odrębny wzorzec kultury oparty na uznawanych przez nią wartościach. Istotne jest by deklarowane przez nią wartości znajdowały swoje odbicie nie tylko w jej misji i wizji, ale także strategii, planowaniu, podejmowaniu decyzji.

Stosowanie klauzul społecznych w przetargach
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 08.44)

W poprzednim wydaniu „Się Dzieje” nr 7(3)/2013 ukazał się artykuł wprowadzający w problematykę stosowania klauzul społecznych w procedurach zamówień publicznych. Poniższy tekst stanowi kontynuację podjętego tematu. Prezentujemy w nim najważniejsze tezy i wnioski z dyskusji podjętej podczas Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej w Krakowie w grudniu 2012 r. przez przedsiębiorców społecznych, naukowców i samorządowców.

Spotkali się na Forum
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 08.32)

Główną ideą I Forum Organizacji Pozarządowych Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej” była możliwość spotkania się organizacji, wymiany doświadczeń, zdobycia informacji o nowych trendach, wyzwaniach stojących przed organizacjami pozarządowymi. W forum wzięli udział przedstawiciele organizacji z powiatów wołomińskiego, wyszkowskiego i węgrowskiego.

Działaj lokalnie dla dobra wspólnego
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 08.21)

Partnerstwo Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej” ze Stowarzyszeniem KASTOR – Inicjatywa dla Rozwoju we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza LOKALNY KONKURS GRANTOWY w ramach Programu „DZIAŁAJ LOKALNIE VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Demokracja bezpośrednia w Polsce
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 08.14)

Teoretycznie w Polsce istnieje możliwość przeprowadzenia referendum na wniosek obywateli, jednak w praktyce okazuje się to niewykonalne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej ¬– możliwości są bardzo ograniczone. Tę sytuację próbuje zmienić stowarzyszenie „Demokracja Bezpośrednia”.

Akcja „obciach”
(Zam: 28.05.2013 r., godz. 08.10)

Obciach w gwarze młodzieżowej oznacza żenadę, kompromitację, bezdenną głupotę ukazaną bezpośrednio, wystawioną na widok publiczny. Chodzi o to, że jeśli ktoś na przykład powie publicznie coś idiotycznego, nie daj Boże zrobi lub zachowa się niestosownie – to jest skompromitowany w rozmaitym sensie. Bo to co się stało, świadczy o danym uczestniku tzw. „akcji obciach”.

Ikona
Się Dzieje nr 4(8)/2013 wydane
(Zam: 25.05.2013 r., godz. 15.00)

Od poniedziałku 27 maja 2013 roku w powiecie wyszkowskim dostępny będzie nowy numer Się Dzieje! Pisma Obywatelskiego Ziemi Wyszkowskiej.


Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1233 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl