Artykuły wydania: Nr 1 (2) 2012

Ludzie są bezcenni
(Zam: 07.02.2012 r., godz. 03.20)

O tym, jaki jest świat, w którym żyjemy – czy jest przyjazny, bezpieczny, czujemy się w nim dobrze – decydują ludzie, w tym… my sami. Czy tworzą (tworzymy) świat, w którym homo homini lupus (człowiek jest wilkiem człowiekowi), czy taki, w którym… chce się żyć!

Koniec świata 2012
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 22.00)

Na ekranach polskich kin pojawił się film pt: Chciwość. Opowiada o sytuacji sprzed obecnego kryzysu na świecie. O jego samym początku. W zasadzie nie chodzi o kryzys. Choć on jest tu tematem, to tylko w głowach pracowników korporacji. Chodzi o coś o wiele głębszego. O refleksję nad kondycją współczesnego człowieka. Nie jest to zatem film o pieniądzu i biznesie, lecz o tym, czego wszyscy z nas zaczną doświadczać już wkrótce. O przewartościowaniu. O przebudzeniu.

Aktywni seniorzy
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 21.00)

Starzenie się ludności to jedno z dominujących, współczesnych procesów demograficznych o niespotykanej dotąd skali i natężeniu. Obejmuje społeczeństwa Europy i inne wysoko rozwinięte kraje świata na pozostałych kontynentach. W nadchodzących latach Polskę czeka przyśpieszony proces starzenia się ludności. Według prognoz demograficznych w okresie 2010–2030 nastąpi dynamiczny wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym. W grupie tej będzie znacznie większy odsetek niż dotychczas osób z wyższym wykształceniem.

Kino, którego nie ma
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 19.30)

Od dłuższego czasu podejrzanie często na wyszkowskim tzw. mieście przy różnych okazjach słyszę nagminnie powtarzane stwierdzenie – „żeby w takim Wyszkowie nawet kina nie było”... Tego typu żale, wygłaszane często tonem skrywanej pretensji, mimowolnego pogodzenia się z rzeczywistością, są tylko w pewnej mierze słuszne, a samo stwierdzenie na szczęście prawdziwe nie jest.

Klub Srebrnego Wieku
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 18.00)

Kluby seniora to, w najprostszym rozumieniu, grupy zrzeszające osoby starsze. Wbrew pozorom, nie są wynalazkiem nowym, a ich historia sięga lat 60. XX wieku. Wtedy to, pod czujnym okiem władzy, ludzie w jesieni swego życia po raz pierwszy poczuli potrzebę aktywnego spędzania swojego wolnego czasu. W latach 70. moda na kluby rozkwitła, a ich działalność rozwinęła się do organizowania spotkań czy dancingów. Sądząc po ilości tego typu organizacji istniejących dzisiaj, śmiało stwierdzić można, że nie był to chwilowy trend.

Leśna Szkoła
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 10.00)

Klub Turystyczno-Przyrodniczy „Leśna Szkoła”, działający przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, został utworzony i od wielu lat jest prowadzony przez Jurka Sitka. Przez cały rok oferuje dzieciom i młodzieży w różnym wieku wycieczki piesze i rowerowe, spływy kajakowe i inne cykliczne imprezy, które dają szansę odkrywania i poznawania walorów turystycznych okolic Wyszkowa oraz nieco odleglejszych regionów Polski – bo i dalsze wyjazdy się odbywają.

Prorowerowa polityka Wiednia
(Zam: 05.02.2012 r., godz. 22.00)

W Wiedniu jazda na rowerze staje się coraz bardziej powszechna. Nie jest to bynajmniej jedynie modą. To wynik wieloletniej, konsekwentnej polityki władz miasta.

Foto Frontier – przedsiębiorcy z pasją
(Zam: 05.02.2012 r., godz. 20.00)

Wejście do atelier fotograficznego jest skrzętnie ukryte pomiędzy widocznymi sklepami na drugim piętrze Galerii Wyszków. Wąskim korytarzem podąża się do wnętrza, które nie przypomina zakładów fotograficznych, jakie większość z nas miała okazję nieraz w swoim życiu odwiedzić. Studio Foto Frontier to miejsce z duszą, podobnie jak zdjęcia, które tu powstają. Swoją niezwykłość zawdzięcza dwóm pasjonatom: Indze Łukasiuk – właścicielce, wizażystce i stylistce oraz Łukaszowi Zyśkowi – fotografowi.

Rowerem po okolicach Wyszkowa
(Zam: 04.02.2012 r., godz. 13.00)

Wiosną i jesienią łącznie przejechaliśmy 1.340 km. W większości były to rzadko powtarzające się trasy po bliższych i dalszych okolicach Wyszkowa...

Solidarność bez Boga
(Zam: 03.02.2012 r., godz. 12.00)

W swoim tekście z poprzedniego numeru „Się Dzieje!” ksiądz Przemysław Artemiuk, pisząc o zaangażowaniu obywatelskim młodych ludzi, stwierdził: „Bez Boga bowiem nic uczynić nie możemy, a kiedy on jest w naszym życiu na pierwszym miejscu, to wszystko jest we właściwym miejscu” (ks. P. Artemiuk, „Czy młodym potrzebny jest dzisiaj Bóg?”, „Się Dzieje!” nr 1/2011, s. 14).

Dobro dane innym wraca
(Zam: 02.02.2012 r., godz. 12.00)

O parafii, kajakach, rowerach, górach i radości, jaką daje działanie na rzecz innych, rozmawiam z Alicją i Sylwestrem Śniadałami, małżeństwem współtworzącym Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom w Wyszkowie.

Zakładajcie stowarzyszenia – to jedyna droga
(Zam: 01.02.2012 r., godz. 11.00)

Działalność stowarzyszeń jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ ruszają się lokalne grupy, powstają oddolne działania – mówi Hanna Główczyk, inicjatorka i współtwórczyni Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Somianka „SOMA”

Aktywny obywatel
(Zam: 01.02.2012 r., godz. 09.15)

Społeczeństwo obywatelskie potrafi działać niezależnie od instytucji państwowych. Niezależność ta nie musi oznaczać rywalizacji społeczeństwa z władzą. Tak występuje zazwyczaj w państwach, w których ustrój polityczny jest sprzeczny z wolą większości obywateli. W demokracji obywatele wspierają władzę i z nią współdziałają.