Artykuły wydania: Nr 3 (7) 2013
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 13.16)
Szwajcarski model bezpośredniej demokracji po raz kolejny udowodnił swoją skuteczność. Szwajcarzy zdecydowali w referendum, by akcjonariusze kontrolowali poczynania i wynagrodzenia zarządów spółek.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 13.09)
Dzieci i młodzież chętnie i z pasją uczestniczyły w zajęciach tanecznych Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” czekając z niecierpliwością końca roku szkolnego, kiedy mogły z dumą i radością zaprezentować to, czego uczyły się przez wiele miesięcy ćwiczeń i treningów. Począwszy od 2004 roku przez siedem kolejnych lat występowały w taneczno-muzycznych widowiskach, które przyjęło się nazywać – od tytułu pierwszego z nich – deptakami tanecznymi. To właśnie dla tych młodych pasjonatów tańca i ich sympatyków – instruktorzy, choreografowie i muzycy pracujący i współpracujący dotąd z WOK „Hutnik” – stworzyli Fundację Wyszkowski Teatr Tańca. Osobą, z której inicjatywy zaczęły się deptaki taneczne, a obecnie powstała fundacja jest Jolanta Barbara Wiśniewska.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 13.02)
Publikujemy trzeci odcinek cyklu rozpoczętego w „Się Dzieje” nr 1(5)/2013, w którym Cezary Miżejewski, ekspert polityki społecznej, szczegółowo wyjaśnia, dlaczego warto założyć spółdzielnię socjalną – jeden z podmiotów ekonomii społecznej łączący prowadzenie działalności gospodarczej z działalnością organizacji pozarządowej.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.48)
Wszystko zaczęło się blisko rok temu. Grupa inicjatywna, którą stanowiło kilkoro mieszkańców – Tadeusz Kruszewski, Jolanta Rosińska, Robert Sarnacki oraz Maria i Michał Marczakowie – podjęła działania w konsekwencji oceny, jaką wyraziło społeczeństwo Białychbłot. Zaczęto mianowicie odczuwać w tej części gminy znacznie niższy poziom inwestycji, niż w pozostałych miejscowościach.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.36)
Środki publiczne muszą być wydatkowane przy zachowaniu zasad równego traktowania wykonawców, bezstronności i obiektywizmu, uczciwej konkurencji, jawności, pisemności postępowania i pierwszeństwa trybów przetargowych. Tryby (procedury) przetargowe sprecyzowane w ustawie Prawo zamówień publicznych regulują sposoby wyłaniania wykonawców usług (sprzedawców towarów) oraz zasady podpisywania z nimi umów. Najczęściej stosowanym w przetargach kryterium wyłaniania wykonawców/sprzedawców jest cena. W ostatnich latach coraz głośniej dyskutuje się jednak o tym, by administracja publiczna nie tylko troszczyła się o jak najtańsze kupowanie towarów i usług, ale dbała o równie istotne aspekty społeczne gospodarowania i administrowania środkami publicznymi – wpływając na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej grup i osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Temu ma służyć wprowadzanie w prawie i stosowanie w praktyce klauzul społecznych.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.23)
Szkielet neandertalskiej kobiety odnalezionej w chorwackiej jaskini Vindija, mimo że ma 30 000 lat, przybliża nas nie tylko do jeszcze lepszego poznania neandertalczyków, ale przede wszystkim samych siebie. Dzięki temu znalezisku i postępowi nauki jesteśmy zaledwie o krok od decyzji, która pozwoli na nowo zdefiniować pojęcie człowieczeństwa. Może brzmi to nazbyt górnolotnie, ale wszystko wskazuje na to, że zbliżamy się do kolejnej granicy, której pokonanie zweryfikuje wiele pojęć z zakresu etyki, prawa i szeregu innych składowych ludzkiej cywilizacji.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.21)
Używając tego tytułu do felietonu, oczywiście nie mam na myśli żadnego festiwalu, żadnej tzw. animacji kultury, żadnego festynu w sprawie kultury i sztuki. Wiele takich działań często bowiem kulturze zagraża, zrażając do niej odbiorców. Mam natomiast na myśli poczucie wewnętrznego pragnienia kultury i sztuki. Uczestnictwa w jej nadzwyczajnych odsłonach. Przeżywanie jej w aspektach skupienia, dodawania skrzydeł i skrupulatne jej dobieranie.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.19)
Dlaczego podejmujemy ochronę dzieła kultury technicznej, czemu i komu działanie to może służyć i jakie korzyści przynosić? Czy potrzebny jest nam zabytek i kłopotliwa czasami powinność jego ochrony? Zadając te retoryczne pytania prof. Stanisław Januszewski zwraca się do wszystkich, aby pokazać, że ochrona dziedzictwa to nie „zbytek”, lecz autentyczna potrzeba promująca regiony i kraj, to również czynnik wpływający na aktywizację lokalnych społeczności i odgrywający ważną rolę w kreowaniu samorządności, odpowiedzialności za przestrzeń i środowisko kulturowe, tu i teraz.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.14)
Gdyby zaangażowanie społeczne, autorytet czy towarzyską popularność oceniać po liczbie osób obecnych podczas ostatniego pożegnania, to Bolesław Wolski, honorowy obywatel Wyszkowa, był dla mieszkańców osobą nie tylko mało znaną personalnie, ale też człowiekiem, który uosabiał Wyszków kompletnie nieobecny, którego duch już od dawna nie mieszka na wysokiej nadbużańskiej skarpie.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.11)
W warszawskim kinie Praha w marcu miała miejsce VI odsłona Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych. Konkursowy przegląd filmów dokumentalnych tworzonych przez ludzi do lat 18 wspierany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Magazyn Ekspresu Reporterów. Oprócz pokazu filmów wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach dziennikarskich, poświęconych realizacji i obróbce dźwięku w produkcji filmowej, realizacji filmu reklamowego i dokumentów.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.03)
Prowadzenie biznesu to dla wielu przedsiębiorców sprawa realizacji powołania lub po prostu sposób na zarabianie. Są tacy, dla których jest to i jedno i drugie! Prowadzenie biznesu bez zysku nie miałoby sensu, a zarabianie pieniędzy jest przyjemne, jeśli można się nimi również dzielić z innymi. Każdy przedsiębiorca powinien znać swoją granicę, gdzie kończą się słuszne potrzeby jego firmy i rodziny. Powinien to rozważać we własnym sumieniu. Są biznesmeni, którzy ideę społecznego zaangażowania biznesu uważają za słuszną i wcielają ją w życie.
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.00)
Od poniedziałku 22 kwietnia 2013 roku w powiecie wyszkowskim dostępny jest nowy numer Się Dzieje! Pisma Obywatelskiego Ziemi Wyszkowskiej.