Artykuły wydania: Nr 2 (6) 2013
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 17.49)
Na terenie powiatu wyszkowskiego zarejestrowane jest 18 organizacji pozarządowych posiadających status pożytku publicznego. Zgodnie z wykazem opublikowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uprawnionych do otrzymania 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych jest 18 organizacji, których lista znajduje się poniżej.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 17.44)
Wielkim pasjonatem, pomysłodawcą tworzenia i rozwoju wiosek tematycznych w Polsce jest dr Wacław Idziak, który w swej niezwykłej publikacji będącej swoistym poradnikiem tworzenia wiosek tematycznych „Wymyślić wieś od nowa” ukazuje nową wartość życia na wsi. Wszystkim zainteresowanym tematyką rozwoju wsi polecamy tę wyjątkową pozycję, której fragmenty publikujemy poniżej.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 17.38)
Kiedy wieś traci podstawy utrzymania, kiedy jest tam mniej rolników, nie przyjdzie przemysł, brakuje rzemiosła; myśli się, aby wyspecjalizować się w czymś nowym, czymś, co pasuje do nowej gospodarki – mówi Wacław Idziak, socjolog z Politechniki Koszalińskiej, animator rozwoju wsi. Można zauważyć pewną prawidłowość, że wieś, która staje się wsią tematyczną, staje się też bardziej zintegrowana, ludzie mają o czym ze sobą rozmawiać, spotykają się.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 17.07)
Grupa młodych ludzi, pasjonatów, entuzjastów, może trochę szaleńców za cel działania postawiła sobie rozwój społeczno-gospodarczy wsi, w której mieszkają. Jak sami o sobie mówią, szukają sposobu na to jak nie tylko „spać” na wsi, ale pracować, odpoczywać i wychowywać dzieci – po prostu żyć na miarę XXI wieku. W ich szaleństwie działania jest skuteczna metoda, która ukazuje, że wieś ma ogromne zasoby. O ich odkrywaniu rozmawiam z Barbarą Pędzich-Ciach, prezesem Stowarzyszenia Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi z Długosiodła.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 16.36)
Agnieszka Pilchowa i Julian Ochorowicz żyli w pierwszej połowie XX wieku.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 16.24)
Poniżej drugi odcinek cyklu rozpoczętego w poprzednim wydaniu „Się Dzieje”, w którym Cezary Miżejewski, ekspert polityki społecznej, szczegółowo wyjaśnia, dlaczego warto założyć spółdzielnię socjalną – jeden z podmiotów ekonomii społecznej.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 16.15)
Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, skute lodem jeziora nieśmiało zapraszają żeglarzy. Zwykle kluby żeglarskie mają swoje siedziby nad żeglownymi akwenami. Nieco inaczej jest w Wyszkowie, gdzie Bug jest niemal zupełnie nieżeglowny – w sezonie letnim ciężko jest w niektórych miejscach przepłynąć kajakiem. A mimo to na ziemi wyszkowskiej nieprzerwanie od 1994 r. istnieje Klub Żeglarski „Spinaker”.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 16.10)
Kolumbia plasuje się zaraz za Kongo w kwestii poziomu zagrożenia przemocą. Około trzy miliony osób są corocznie jej bezpośrednimi ofiarami – przede wszystkim kobiety i dzieci. Bieda i duża ilość rozbitych rodzin powoduje znaczące zagrożenie dla nastolatków. Przede wszystkim nielegalną aktywność i związki ze światem zorganizowanej przestępczości o charakterze zbrojnym.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 16.06)
Do Ośrodka Edukacyjnego Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, w lutym tego roku, zaproszeni zostali pasterze oraz przedstawiciele lokalnych samorządów i organizacji na spotkanie szkoleniowo-informacyjne pn. „Redyk Karpacki”. Na spotkaniu tym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Beskid Zielony i Fundację „Pasterstwo Transhumancyjne” prezentowany był projekt „Redyk Karpacki TRANSHUMANCE 2013”.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 16.02)
Coraz częściej można czytać i słuchać komentarze na temat wycofywania się instytucji państwowych z obszarów, w których dotychczas prowadziły działania wspierające, aktywizujące grupy zawodowe, regiony. Powstającą w ten sposób lukę próbuje się wypełnić realizowanymi oddolnie programami.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 15.55)
Choć może nie wszystkim to się podoba, mieszkańcy mają coraz większy wpływ na sprawowanie władzy – zarówno tej samorządowej, jak i tej na wyższych szczeblach. Ich postawy, wybory, decyzje muszą być wysłuchiwane i szanowane nie tylko raz na kilka lat, gdy wrzucają do urn wyborczych karty do głosowania. Powoli wyczerpują się tradycyjne – czysto hierarchiczne – modele sprawowania władzy. Sprawujący muszą się liczyć z głosem mieszkańców, tłumaczyć z podejmowanych decyzji. Obserwujemy szeroko zakrojone zjawiska przemiany mechanizmów rządzenia w kierunku partycypacji obywatelskiej. To, czym jest partycypacja obywatelska, przybliżę w poniższym tekście.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 15.51)
Patrzę w kalendarz i widzę uśmiechniętą buźkę, którą postawiłam jakiś czas temu przy liczbie 5. To dzień, kiedy dwie godziny przeznaczam na zebranie wszystkich wypożyczonych w poprzednim miesiącu książek i wybraniu się do biblioteki.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 15.48)
Fundacja ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, działa od dwudziestu lat, wspierając małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Wspomaga ją w tym Fundacja ,,Przylądek Nadziei”, która znalazła kolejny sposób pozyskiwania funduszy na realizację swoich celów – wypuściła na rynek pierwszą w Polsce grę charytatywną – Heal them All.
(Zam: 28.03.2013 r., godz. 15.45)
Nieuregulowana, a w wielu miejscach jeszcze dzika i kapryśna rzeka Bug, ze swoimi krajobrazami, przyrodą i historią jest niezwykła. Leżą tu dwa parki krajobrazowe, Podlaski Przełom Bugu i Nadbużański Park Krajobrazowy, oraz wiele rezerwatów przyrody. Brzegi są bardzo urozmaicone; czasem strome i urwiste z licznymi wydłubanymi otworami gniazd jaskółek brzegówek, a niekiedy łagodne i piaszczyste, dogodne na przystanek dla kajakarzy. Rzeka jest ulubionym łowiskiem dla wędkarzy.
(Zam: 27.03.2013 r., godz. 07.30)
Od środy 27 marca 2013 roku w powiecie wyszkowskim dostępny jest nowy numer Się Dzieje! Pisma Obywatelskiego Ziemi Wyszkowskiej.