Menu główne

Artykuły wydania: Nr 1 (1) 2011

Ikona
Być kobietą: rak to nie wyrok
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 18.00)

O wyszkowskich Amazonkach

Ikona
Czy młodym potrzebny jest dzisiaj Bóg?
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 15.00)

Próbując odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, zacznę od kilku słów wyjaśnienia. Od roku mieszkam na plebanii w Somiance i wspieram ks. Proboszcza w duszpasterskich zmaganiach. Przy okazji bacznie przyglądam się najbliższemu światu wokół. I chociaż gros mojego czasu poświęcam na pracę naukową (ukończyłem bowiem studia specjalistyczne na UKSW w Warszawie i od tej pory jestem wykładowcą teologii fundamentalnej), to znajduję również chwile, by zaangażować się w bieżące sprawy naszej wspólnoty parafialnej.

Ikona
Bractwo Zabrodzkie
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 13.00)

Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie swoje powstanie zawdzięcza zrządzeniu losu. Podczas jednej z wizyt duszpasterskich pan Józef Kućmierowski zaoferował zabrodzkiemu proboszczowi swoją pomoc w oprawieniu zabytkowych ksiąg parafialnych. Podczas ich przeglądania natrafił na informację o Bractwie Różańcowym, które zostało założone w Zabrodziu w pierwszej połowie XIX wieku przez księdza Floriana Gieczyńskiego, kanonika honorowego płockiego i proboszcza niegowskiego.

Ikona
Violetta
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 11.00)

Gdy piszę ten esej, jest szósty grudnia. Mikołajki. W nocy przygotowaliśmy z Przemkiem prezenty dla naszych dzieci i podłożyliśmy koło ich łóżek. Ozdobiliśmy hol, prowadzący do dziecięcych pokoików, czerwonymi świątecznymi ozdobami

Ikona
Idź swoją drogą
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 10.30)

Kilka lat temu uczestniczyłem w ogólnopolskim seminarium poświęconym społeczeństwu obywatelskiemu, zorganizowanym przez Zakład Społeczeństwa Obywatelskiego Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Przyciągnęło ono przedstawicieli wszystkich większych organizacji pozarządowych działających w Polsce, wielu ich twórców uważanych powszechnie za postacie symbolizujące tzw. trzeci sektor – organizacje działające niezależnie, nieraz w opozycji do władzy publicznej. Wymienię tu choćby Jana Jakuba Wygnańskiego, Ryszarda Skrzypca, Pawła Jordana, Piotra Frączka czy Tomasza Schimanka. Seminarium moderował dr hab. Piotr Gliński, przy wsparciu prof. Andrzeja Sicińskiego i dr Barbary Lewenstein. Prowadzący seminarium wypowiedział znamienne słowa (zapisane potem w jednej z publikacji stanowiącej podsumowanie seminaryjnych dyskusji):

Ikona
Internet jest jak miotła
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 09.00)

Rysunek Andrzeja Mleczki, na którym synek pyta tatę „Czy jeżeli czegoś nie ma w mojej wyszukiwarce to znaczy, że nie istnieje?” - przestał być dowcipem. Posiadanie choćby prostej wizytówki w internecie staje się koniecznością dla każdej firmy, również dla organizacji pozarządowych czy spółdzielni socjalnych

Ikona
Nie tylko dla niepełnosprawnych
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 07.30)

„Jesteśmy stowarzyszeniem, które dociera nie tylko do dzieci chorych. Zrealizowaliśmy już kilka projektów, w których brały udział dzieci niepełnosprawne z całego powiatu, a także dzieci zdrowe” – o Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Dla Jednego Uśmiechu” działającego w Brańszczyku opowiada prezes Katarzyna Bloch

Ikona
Malarstwo ścienne – o możliwościach graffiti i street-artu
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 07.00)

W społeczeństwie od wielu lat funkcjonował stereotyp grafficiarza-chuligana. Chłopak ze sprayem w ręku kojarzył się głównie z przestępcą, a malunki wykonywane na murach przywoływały w głowie obrazy niecenzuralnych tekstów. Takie myślenie w świecie twórczości zarówno światowej, jak i polskiej należy już do przeszłości. Prace grafficiarzy i street artowców nie tylko ozdabiają ściany coraz większej ilości miast, ale znalazły swoje miejsce również w galeriach sztuki. Czy na taki sam szacunek mogą liczyć ludzie zajmujący się tą dziedziną w małych miastach, takich jak Wyszków?

Ikona
Uczmy się od niezłomnych
(Zam: 24.01.2012 r., godz. 22.30)

Jacek Kaczmarski śpiewał kiedyś w jednej ze swoich piosenek takie słowa „Przyjedź i mojej zawierz raz metodzie. Ja zawsze, gdy jest jakiś ruch w narodzie, wyjeżdżam w Bieszczady”. Żeby nabrać dystansu, zebrać myśli, odetchnąć, zregenerować się, przemyśleć, jak poradzić sobie z problemami, które się nawarstwiły i wydają się nierozwiązywalne, nie do przejścia.

Ikona
Młodzi stawiają sobie wymogi
(Zam: 24.01.2012 r., godz. 22.00)

Wyszków i jego okolice to prawdziwe bogactwo młodzieży, która jest na swój sposób specyficzna (czego nie dostrzegamy na co dzień)

Ikona
Wolontariat w górach
(Zam: 24.01.2012 r., godz. 21.45)

Na przełomie września i października grupa młodych ludzi z Wyszkowa wyjechała do Magurskiego Parku Narodowego na wolontariat organizowany przez Fundację rower.com w ramach projektu „Wolontariusze dla ścieżek – ścieżki dla natury 2011”

Ikona
Współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi
(Zam: 24.01.2012 r., godz. 21.00)

Andrzej Rybus-Tołłoczko, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi pisze o narzędziach, które budują na Mazowszu współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi

Ikona
Twórcze dokumentowanie codzienności
(Zam: 24.01.2012 r., godz. 20.00)

Odkąd pamiętam miałam potrzebę dokumentowania swojego życia. Pisałam dziennik, robiłam zdjęcia, zbierałam bilety, pocztówki i listy, gromadziłam kamyki z górskich szlaków, zasuszone liście w książkach. Nie byłam w tym wszystkim odosobniona – robiło tak mnóstwo moich koleżanek. Wiem jednak, że wiele z nich w pewnym momencie porzuciło tę praktykę. Dla mnie natomiast pasja dokumentowania stała się sposobem na życie.

Ikona
Konstytucja Rzeczypospolitej strażnikiem praw obywateli i organizacji państwa
(Zam: 23.01.2012 r., godz. 16.00)

W demokratycznym państwie prawa podstawowym regulatorem życia społecznego oraz funkcjonowania państwa jest prawo. Jego podstawy i źródła określa uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe i przyjęta w referendum przez Naród, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Określa ona ustrój państwa, miejsce i rolę społeczeństwa oraz jednostki. Po raz pierwszy w Polsce została wyrażona zasada, że Konstytucja jest stosowana bezpośrednio (wyjątki określa ustawa) – odnosi się to przede wszystkim do praw i wolności jednostki. Ich konstytucyjny katalog, 57 artykułów, obejmuje zasady ogólne, wolności i prawa osobiste, wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne, środki ochrony wolności i praw.

Ikona
Równi w prawach i powinnościach wobec dobra wspólnego
(Zam: 23.01.2012 r., godz. 14.00)

Gmina jest dobrem mieszkańców. Wójt (burmistrz), radni są wybierani przez mieszkańców, by im służyć wykonując swój mandat, by realizować potrzeby mieszkańców. Władza jest powołaniem, zobowiązaniem, zaszczytem, ale bywa też… pokusą. Nie każdy pragnie posiadać władzę. Najczęściej dążą do niej osoby, które cechuje charyzma, ambicja, chęć zawładnięcia innymi czy też pragnienie dominacji. Ale w dłuższej perspektywie popełniają niewybaczalny błąd ci, którzy sięgają po nią tylko po to, by ją mieć, głównie dla własnych korzyści…

Ikona
Miejsce rodziców w przestrzeni szkoły
(Zam: 18.01.2012 r., godz. 06.18)

Współpraca między nauczycielami i rodzicami jest warunkiem i drogą do sukcesu dzieci.

Ikona
Ośrodek otwarty na społeczeństwo
(Zam: 17.01.2012 r., godz. 00.00)

Wywiad z Zofią Szymańską, kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Długosiodle.


Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1819 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl