Współpraca organizacji obywatelskich

(Zam: 07.06.2012 r., godz. 23.58)

Wyszkowski Inkubator Pozarządowy (WIP) zaprasza organizacje obywatelskie do współdziałania. Odbyły się już pierwsze spotkania, wymieniono się informacjami, rozpoczęto przygotowania do jesiennego Forum Organizacji Sektora Obywatelskiego w Wyszkowie.

Na pozór sytuacja stowarzyszeń i fundacji działających na terenie powiatu wyszkowskiego jest dobra. Jest ich stosunkowo dużo – w bazie danych opracowanej przez WIP figuruje 71 takich organizacji (nie licząc ochotniczych straży pożarnych), ale ta liczba się zmienia – powstają nowe (np. od początku tego roku powstały już 4 organizacje wspierane przez WIP). Część istnieje tylko „na papierze”. Aby ocenić, w jakiej są one kondycji, przeprowadzane są badania ankietowe. Ich wyniki opublikujemy w kolejnym wydaniu pisma, a także na stronie siedzieje.org.pl.

Sama ilość organizacji pozarządowych w powiecie nie jest imponująca. Wskaźnik liczby organizacji na 10 tys. mieszkańców wynosi 8,25 – co stanowi wartość o wiele niższą, niż średnia dla Mazowsza (22,2). Oprócz Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Puszczy Białej i Kamienieckiej” założonej w 2009 roku przy wsparciu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrołęce, w związku z możliwościami ubiegania się przez takie partnerstwo o środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, na terenie powiatu nie zawiązano dotąd żadnego porozumienia organizacji pozarządowych, nawet nieformalnego. Wyszkowskie NGO nie tylko nie współpracują ze sobą, lecz nawet w niewielkim stopniu się znają, niewiele o sobie wiedzą.

WIP przy wsparciu i aprobacie Fundacji Idzik i Stowarzyszenia „Ważna Róża” postanowił to zmienić. Spotkanie, które odbyło się 10 maja, było pierwszym z cyklu, którego celem jest podjęcie współpracy przez organizacje obywatelskie, a najpierw lepsze poznanie się, swoich zasobów, potencjału, możliwości organizacyjnych. Na razie z zaproszenia skorzystało 8 organizacji. Na kolejne zaplanowane na 31 maja (czwartek) o godz. 18.30 na ul. Daszyńskiego 45 i każde następne zapraszamy przedstawicieli pozostałych organizacji i wszystkich zainteresowanych rozwojem Trzeciego Sektora w powiecie wyszkowskim.

Artur Laskowski