Społeczne Święto Roweru - XIX edycja

(Zam: 01.06.2012 r., godz. 07.50)

Idea masowej imprezy rowerowej dla wszystkich narodziła się 18 lat temu. Pomysłodawcą był Janusz Pożak, doskonały kolarz, uczestnik Wyścigu Pokoju, Mistrz Polski. W pierwszej edycji wystartowało kilkudziesięciu uczestników, w 2010 r. ich liczba osiągnęła 7136 osób, w 2011 - mimo zimna, deszczu i błota - 3755 miłośników jazdy na dwóch kółkach.

Udział w imprezie polega na przejechaniu minimum najkrótszej trasy, która ma długość 17 km. Uprawnia to do otrzymania dyplomu uczestnika Święta Roweru i otrzymania pamiątkowej koszulki. Do dyspozycji uczestników są jeszcze trzy inne trasy, dwie o długości 34 km i trzecia mająca długość 58 km. Najwytrwalsi uczestnicy przejeżdżają 300 km, pokonując wyznaczone trasy wielokrotnie. Uczestnikiem może być każdy, wystarczy się zarejestrować jako uczestnik. Każdy dostaje kartę uczestnika, na której zaznaczone są punkty kontrolne , w których należy uzyskać pieczątkę dokumentującą przejechanie wyznaczonych tras. Karta uczestnika uprawnia także do wzięcia udziału w losowaniu cennych nagród (w ubiegłym roku 21 wysokiej klasy rowerów, sprzęt agd, odzież i akcesoria sportowe, itd.) oraz do butelki wody i posiłku regeneracyjnego jakim zazwyczaj jest wojskowa grochówka. W imprezie biorą udział osoby w przekroju wiekowym od 4 do 85 lat. W przestrzeni startu i mety (każda z czterech tras jest pętlą) odbywają się imprezy towarzyszące, których blok prześlę w późniejszym terminie. Święto jak co roku odbędzie się w Lubartowie, a miejsce startu, mety, imprez towarzyszących, wszelkiego rodzaju stoisk sponsorskich znajduje się w przestrzeni inwestycyjnej w Lubartowie przy ul. Gazowej obok firmy Gaspol.

Uczestnicy święta roweru w 2011 roku
fot. swietoroweru.pl

W tym roku impreza odbędzie się 1 lipca i zaczyna się o godz. 8.00. Przewidujemy, biorąc pod uwagę progresję z lat poprzednich, że zjawi się co najmniej 10000 osób. Z tego co udało się ustalić jest to największa masowa impreza rowerowa w Europie. Organizacją zajmuje się Społeczny Komitet Organizacyjny, którego sztandarową postacią jest wymieniony wyżej Janusz Pożak. Impreza ma charakter non profit , cały pozyskany budżet pochodzi od sponsorów, a wielkość tego budżetu może zobrazować fakt, że tylko na pamiątkowe koszulki potrzeba 110000 tys. zł. Impreza posiada własną stronę internetową: www.swietoroweru.pl., Spikerem imprezy od lat jest red. Henryk Sytner programu 3 PR.

Dagmara Matracka