Coraz bliżej orłów

(Zam: 11.05.2012 r., godz. 12.02)

Od środy 18 kwietnia wszyscy internauci mogą na stronie internetowej Lasów Państwowych na żywo podglądać parę bielików, gniazdującą na terenie Nadleśnictwa Kutno. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni wyklują im się młode. Transmisja online z gniazda naszych największych ptaków szponiastych to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie.

Podgląd gniazda oraz ciekawostki przyrodnicze o bielikach, ich zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania dostępne są pod adresem www.lasy.gov.pl/bielik

To wyjątkowe wydarzenie, gdyż dotychczas funkcjonowało zaledwie kilka kamer internetowych, skierowanych głównie na bociany biały, sokoły wędrowne czy pustułki. Nikt jednak nie pokusił się na taką skalę o tak spektakularnego przedstawiciela rodzimej awifauny.

Transmisja odbywa się z gniazda znajdującego się na 120-letniej sośnie, na terenie Nadleśnictwa Kutno Kamera jest zamontowana na wysokości 27 m, 3,5 m od gniazda. Jej instalacja odbyła się bez zakłócania spokoju bielików i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Zainteresowanie jest ogromne, wiele tysięcy osób już odwiedziło stronę http://www.lasy.gov.pl/bielik a liczba osób "lubiących" bielika online na facebooku wzrasta z każdą minutą.

Dzięki kamerce rodem z "Big brother" mamy okazję śledzić i poznawać codzienne życie bielików, ich niezwykłe zachowania i reakcje. Jesteście ciekawi ile młodych wychowa nasza para, co bieliki jedzą na a który z rodziców zajmuje się wysiadywaniem? Jakie jeszcze sekrety skrywa tajemnicze gniazdo? Oglądajcie transmisję online i dzielcie się swoimi uwagami na facebooku!

To nie koniec atrakcji. Jeśli uda się Wam podpatrzeć coś nietypowego i interesującego, zachowanie lub scenę, która wyda się Wam ciekawa, zróbcie sreen i wyślijcie na adres naszej koleżanki: m.haze@cilp.lasy.gov.pl. Najciekawsze screeny zostaną umieszczone na stronie www a autor otrzyma nagrodę.

Gniazdo, które widzicie, znajduje się na terenie Nadleśnictwa Kutno (Łódzkie). W połowie marca samica złożyła w gnieździe jaja (prawdopodobnie dwa). Samiec i samica wysiadują je na zmianę - gdy jedno jest w gnieździe, drugie żeruje. Pisklęta wylęgną się między 25 kwietnia a 1 maja. Co mniej więcej pół godziny bielik obraca jaja, aby zapewnić im odpowiednią wentylację i temperaturę. Co jakiś czas ptak przeciąga się, aby rozprostować kości, i wykonuje toaletę.

Przy gnieździe pojawia się czasem szpak, który chciałby chyba zamieszkać tuż obok, ale bieliki go odpędzają. Można też zauważyć kruki, które czyhają na bielicze jaja.

Dagmara Matracka