Jak siła pedałowania pomaga górskim gorylom w Ugandzie?

(Zam: 14.03.2012 r., godz. 14.34)

Rowery zasilają projektor prezentujący filmy edukacyjne dla lokalnych społeczności. Filmy prezentują trudne położenie populacji goryli górskich w ich naturalnym środowisku w Ugandzie.

Pod koniec 2009 roku Inicjatywa Wielkich Małp – organizacja pozarządowa z Wielkiej Brytanii zajmująca się ochroną wielkich małp in situ zaczęła czynić starania nad realizacją programu edukacyjnego skierowanego do społeczności mieszkających na obrzeżach Parku Narodowego Mgahinga w Ugandzie.

Uganda jest poniekąd ofiarą własnego sukcesu. Obecnie w wielu miejscach jest przeludniona, a gros mieszkańców tego kraju nie widziało goryla nigdy w życiu! Był potrzebny skuteczny, zrównoważony i przyjazny środowisku sposób przekazania wiedzy na temat sytuacji goryli do nawet najmniejszych miejscowości usytuowanych na obrzeżach Parku. Najlepszym rozwiązaniem okazał się znany z aglomeracji Londynu i Nowego Jorku projekt „Pedal –powered cinema”.

Generator energii odzyskiwanej z napędu tylnego koła roweru
electricpedals.com

Ta prosta technologia polega na przekazaniu energii z tylnego koła roweru do generatora, który zasila projektor filmowy i system nagłośnienia. W Ugandzie do nagłośnienia używany był prosty wzmacniacz gitarowy. Energii dostarczały dwa rowery górskie podczepione do systemu z generatorami. Montaż całości zajmował niecałą minutę. Cały system potrzebny do zasilania jest bardzo lekki i solidny, dzięki czemu można go było dostarczyć do najwyżej położonych wiosek bez obawy o pokonanie bardzo dziurawych ugandyjskich dróg. Koszty użycia i emisja CO2 konieczna do projekcji jest minimalna. Generator pozwala uzyskać około 100 watów energii podczas normalnego pedałowania. Rowerzyści sportowcy potrafią wytworzyć nawet do 200 watów. System działa w oparciu o stały magnes. Rowery podłączone do generatorów można łączyć. Akumulowana energia może sięgać nawet półtora kilowata.

W omawianym projekcie nie tylko czysta energia miała znaczenie, ale także cała otoczka związana z jej uzyskaniem. Projekcja filmu dla dzieci i młodzieży przy aktywnym udziale wychowawców i rodziców, którzy czekali na swoją kolej pedałowania, była dla wszystkich wydarzeniem na długo zapadającym w pamięć. Jak twierdzi koordynator tego projektu, miało to też ten minus, że widownia czasem bardziej koncentrowała się na rowerzystach niż na projekcji.

Pokaz filmu na temat goryli możliwy był dzięki rowerowym generatorom prądu
electricpedals.com

Przez ponad rok trwania projektu film o gorylach obejrzało około czterdzieści trzy tysiące dzieci, a także kilkanaście tysięcy dorosłych. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do zobaczenia goryli i poznania ich potrzeb, a także zrozumienia zagrożeń czyhających na te wielkie małpy i ich obecnej trudnej sytuacji.

System rowerowych generatorów przeszedł w tym projekcie naprawdę trudny test i w pełni się sprawdził. Efekt społeczny tego działania będzie monitorowany, ale już wstępnie można mówić o dużym sukcesie.

Dagmara Matracka