Menu główne

Klub Srebrnego Wieku

Ikona
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 18.00)

Kluby seniora to, w najprostszym rozumieniu, grupy zrzeszające osoby starsze. Wbrew pozorom, nie są wynalazkiem nowym, a ich historia sięga lat 60. XX wieku. Wtedy to, pod czujnym okiem władzy, ludzie w jesieni swego życia po raz pierwszy poczuli potrzebę aktywnego spędzania swojego wolnego czasu. W latach 70. moda na kluby rozkwitła, a ich działalność rozwinęła się do organizowania spotkań czy dancingów. Sądząc po ilości tego typu organizacji istniejących dzisiaj, śmiało stwierdzić można, że nie był to chwilowy trend.

Klub Srebrnego Wieku, który działa na terenie Gminy Rząśnik już kilka lat, zawdzięcza swoje powstanie jednej osobie – pani Marii Bieleckiej. Zaczęło się od sierpnia 2009 roku, kiedy to zorganizowała edukacyjną wycieczkę osób starszych do Łowicza. Po tym wyjeździe odbyło się spotkanie, na którym pani Maria oficjalnie wyszła z inicjatywą utworzenia na terenie gminy klubu seniora. Chętnych na początku nie było dużo – około 20 osób. Jednak z upływem czasu znajomi zaczęli zapraszać znajomych, informacje roznosiły się po sąsiednich wsiach i tak we wrześniu 2010 roku doszło do oficjalnego ukonstytuowania się stowarzyszenia.

W chwili obecnej klub posiada 46 zarejestrowanych członków pochodzących z Rząśnika, Wincentowa, Nowej Wsi, Dąbrowy, Komorowa, a nawet Cygan. Obecnie przewodniczącą jest pani Krystyna Bereska.

Stałą aktywność klubu stanowią spotkania organizowane mniej więcej raz w miesiącu. Podczas takich spotkań każdy dzieli się tym, co umie najlepiej. Jedni przygotowują potrawy, inni udzielają porad dotyczących życia codziennego. Członkowie stowarzyszenia spotykają się również z okazji różnych świąt czy uroczystości.

O działalności klubu opowiada mi pani Teresa Włodarczyk, która jest odpowiedzialna za prowadzenie zespołu funkcjonującego w ramach stowarzyszenia. Grupa o nazwie Kurpie Białe powstała spontanicznie. Podczas jej występów publiczność usłyszeć może tradycyjne pieśni ludowe i biesiadne oraz obejrzeć oberka, krakowiaka czy polkę. Pani Teresa podkreśla, że nie tańczą tak, jak robi to, na przykład współczesna młodzież. Sposób trzymania się pary, kroki, układ figur – wszystko wykonują w sposób, w jaki było to wykonywane kiedyś. Dbałość o tradycję można odnaleźć również w gwarze, którą posługują się podczas występów oraz w ich strojach – tradycyjnych kurpiowskich kostiumach, z dziada pradziada, ręcznie wyszywanych. Muzykę na żywo zawsze zapewniają bracia Borkowie – jeden gra na bębnie, drugi na akordeonie.

Ze względu na wysoki poziom artystyczny, zespół ma na swoim koncie duże osiągnięcia. W 2010 r. zajął pierwsze miejsce podczas Przeglądu Piosenki Klubowej w Baranowie oraz został wyróżniony podczas Powiatowego Dnia Seniora w Radzyminie. Grupa występuje na dożynkach diecezjalnych, jest zapraszana na festyny i szkolne uroczystości.

Pani Teresa podkreśla, że tak szeroka i aktywna działalność klubu nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony władz i otoczenia. Dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej Klub Srebrnego Wieku uzyskał lokal, w którym może organizować spotkania. Wójt gminy, pan Paweł Kołodziejski zapewnia stowarzyszeniu nie tylko dofinansowanie, ale i wsparcie, które mobilizuje starszych ludzi do dalszego działania. Klub seniora współpracuje również z innymi grupami działającymi na terenie gminy, między innymi z Ośrodkiem Opieki Społecznej i młodzieżą szkolną.

Fakt funkcjonowania Klubu Srebrnego Wieku niewątpliwie przynosi korzyści zarówno jego członkom, jak i otoczeniu. Młodsze pokolenie uczy się szacunku i pokory wobec ludzi starszych oraz tradycji, jaką przekazują. Sami członkowie klubu dzięki podejmowaniu tylu aktywności zyskują satysfakcję, radość, rozrywkę oraz uznanie społeczeństwa. Wiek w niczym im nie przeszkadza, o czym świadczyć może fakt, że najstarszy członek klubu ma ponad 80 lat. Na brak kondycji również nie narzekają – z wielką mobilizacją organizują próby, podczas których przygotowują się do występów.

Jedyne, czego życzą sobie w chwili obecnej, to jak najwięcej możliwości dalszego rozwoju i kilku dodatkowych mężczyzn – żeby nie brakowało partnerów do tańca.

Monika Zacharska

Napisz komentarz

  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze ukazują się dopiero po uzyskaniu akceptacji administratora.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1577 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl