Menu główne

Jawność sprzyja

(Zam: 30.10.2013 r., godz. 16.11)

Mieszkanka gminy Brańszczyk, Janina Katarzyna Demetriou-Warburton, reprezentująca Towarzystwo Inicjatyw Wiejskich „Tuchełka”, znalazła się w gronie 18 osób z całej Polski, które przeszły rekrutację i zostały wybrane do realizacji obywatelskiego monitoringu sportu.

Obywatelski Monitoring Sportu jest działaniem z zakresu kontroli społecznej o wymiarze ogólnopolskim. Jego celem jest zwiększenie roli mieszkańców w tworzeniu gminnej polityki sportowej. W monitoringu uczestniczą mieszkanki i mieszkańcy polskich gmin, którzy chcą się dowiedzieć, „co w sporcie piszczy” i sprawdzić, czy lokalne władze godzą się, by mieszkańcy je kontrolowali. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki działają na rzecz interesu publicznego. Niektórzy chcą doprowadzić do bardziej powszechnego uprawiania sportu przez mieszkańców gmin. Innym z kolei zależy na bardziej przejrzystym i racjonalnym rozdysponowywaniu środków publicznych na sport.

Organizatorzy monitoringu przesłali do wójtów/burmistrzów szczegółową informację o realizowanym projekcie. Osoby prowadzące lokalny monitoring nie zostały wybrane przypadkowo. Realizacja monitoringu stanowi wyraz obywatelskiego zaangażowania mieszkańców gminy, dlatego też uczestnicy projektu muszą kierować się zasadami obiektywności, jawności, rzetelności i dobra wspólnego, co zadeklarowały, podpisując Kartę zasad organizacji monitorujących administrację publiczną. Brańszczyk jest jedną z zaledwie trzech wybranych gmin wiejskich z terenu całego kraju. O swoim zaangażowaniu w monitoringu Janina Katarzyna Demetriou-Warburton mówi: – Dla mnie działanie nie jest dobre, jeśli nie jest z miłości do czegoś, z pozytywnych przyczyn. Człowiek tylko wtedy dobrze się czuje, jeśli motywem jego działania jest miłość. Muszę chyba mieć coś w sobie, że bardzo łatwo angażuję się w sprawy społeczne. Gdy zauważyłam, że udział w tym projekcie może pomóc w dostępie do informacji publicznej – bez wahania się zgłosiłam.

Uczestniczki i uczestnicy badają, co zwykli mieszkańcy gminy mają z prowadzonej polityki sportowej i jak każdy mieszkaniec może na nią wpływać. W pierwszym kroku analizują urzędowe dokumenty. Szukają odpowiedzi na pytanie, jak realizacja konkretnych zapisów wpływa na życie mieszkańców w zakresie sportu. Drugim krokiem jest stworzenie katalogu działań, za pomocą których mieszkańcy mogą wpływać na politykę sportową gminy. Uczestniczki i uczestnicy monitoringu wnioskują o informację publiczną, zbierają dane od władz gminy, mieszkańców i przedstawicieli organizacji sportowych. – Do końca marca 2014 r. będę zbierała wszelkie informacje dotyczące sportu, polityki sportu, finansowania sportu w gminie Brańszczyk. Dane do raportu będą pochodziły od mieszkańców, działaczy, dzieci i młodzieży, ze szkół, od każdego, kto jest zainteresowany sportem – wyjaśnia realizatorka projektu. Monitoring ma służyć analizie informacji pochodzących z dwu źródeł: od władzy lokalnej oraz mieszkańców. Ważne jest, aby określić czy mieszkańcy są zaangażowani w tworzenie polityki, czy mają prawo wypowiedzieć się jak ich zdaniem wygląda polityka sportu w gminie. Działania podejmowane w ramach Ogólnopolskiego Monitoringu Sportu służą poznaniu zasad planowania, finansowania i zarządzania kwestiami związanymi ze sportem przez władze gminy.

Monitoring rozpoczął się w październiku 2013 r. i będzie trwał do września 2014 r. Dane zebrane w trakcie trwania monitoringu zostaną upublicznione na stronie Obywatelskiego Monitoringu Sportu. „Jawność Sprzyja” – to hasło tegorocznej akcji.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Mocna straż – wzmocnienie działań kontrolnych organizacji, grup nieformalnych i obywateli/ek” Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska, która jest niezależną, niedochodową i niezaangażowaną politycznie organizacją pożytku publicznego. Od 10 lat działa na rzecz upowszechniania idei dobrego zarządzania, która jest związana z odpowiedzialną i otwartą władzą. Do takiej władzy niezbędna jest również aktywna postawa obywateli odpowiedzialnych za sprawy publiczne, zaangażowanych i świadomych swoich praw oraz obowiązków.

Sieć Obywatelska – Watchdog Polska zaprasza do kolejnego obywatelskiego monitoringu. Tym razem będzie on dotyczył funduszu korkowego. Realizowany projekt służyć będzie sprawdzeniu czy gmina właściwie gospodaruje pieniędzmi przeznaczonymi na rozwiązywanie problemów alkoholowych. Do 13 listopada trwa rekrutacja uczestników monitoringu. W akcji mogą brać udział organizacje, grupy nieformalne i osoby indywidualne. Jeśli chcesz zmienić coś w kwestii funduszu korkowego w swojej gminie, monitoring to dobry punkt wyjścia:
1. nauczysz się korzystać ze swoich praw obywatelskich i wpływać na działania władz;
2. nauczysz się zdobywać dane z różnych źródeł oraz analizować je;
3. poznasz niezależne, zaangażowane osoby z całej Polski, zainteresowane sprawami gminy i patrzeniem władzy na ręce;
4. zdobędziesz doświadczenie w prowadzeniu obywatelskiej kontroli władzy.

Oprac. Danuta Laskowska

Więcej informacji o monitoringu można znaleźć na stronie internetowej: www.siecobywatelska.pl

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 926 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl