Menu główne

Raport CRIM

(Zam: 29.10.2013 r., godz. 09.24)

Według raportu specjalnego komitetu Unii Europejskiej do spraw korupcji, prania brudnych pieniędzy i zorganizowanej przestępczości – CRIM – w krajach Unii Europejskiej znajduje się aż 880 tys. niewolników. Jedna czwarta osób z tej grupy jest wykorzystywana seksualnie.

Temat ten jest nam szczególnie dobrze znany za sprawą tragedii Polaków zwabianych do obozów pracy. Raport wskazuje, że na terenie Unii działa ponad 3600 grup przestępczych. Handel ludźmi przynosi im 25 mld euro zysku rocznie. Nielegalny handel narządami i zwierzętami to od 18 do 26 mld euro. Niezwykle dynamicznie rozwijająca się przestępczość w internecie jest wyceniania na 290 mld euro. Potężne straty finansowe w UE powoduje coraz większa korupcja. Niestety bardzo rozbudowana biurokracja unijna stwarza środowisko przyjazne łapownictwu. Raport mówi o co najmniej 20 mln przypadków korupcji w sferze publicznej. Starty unijnej gospodarki wynoszą 120 mld euro rocznie.

Analiza nielegalnych przychodów przez unijną administrację w trakcie coraz większych problemów z utrzymaniem wzrostowych wskaźników PKB jest prawdopodobnie przygotowaniem do zdecydowanych działań mających na celu przejęcie nielegalnie zdobytych fortun. W tym miejscu należy przypomnieć, że na terenie Unii, w tym w Polsce, obowiązuje prawo przeciwdziałające praniu pieniędzy. Obowiązuje ono od 2001 r. i obejmuje swoim zasięgiem także sektor NGO.

Organizacje pozarządowe są instytucjami zobowiązanymi przez ustawę do przestrzegania obowiązków przez nią nałożonych. Nawet jeśli fundacja nie dokonuje transakcji podlegających rejestracji. Fundacja musi m.in. wprowadzić wewnętrzną procedurę dotyczącą realizacji tych obowiązków, posiadać rejestr transakcji. Przepis nie precyzuje, że fundacja jest obowiązana do tych działań dopiero wtedy, gdy dokona pierwszej transakcji na kwotę przewyższającą próg określony w ustawie. Musi w związku z tym prowadzić takie działania prewencyjnie. Przepisy te w pełni odzwierciedlają biurokratyczne podejście unijnych technokratów. Przestępcy z łatwością omijają takie przeszkody, równocześnie organizacje pozarządowe rzadko realizują transakcje w gotówce na kwoty powyżej 15 tys. euro. W przypadku stowarzyszeń odpowiedni zapis w statucie, mówiący, iż nie przyjmuje ono płatności w gotówce powyżej 15 tys. euro, wystarczy, aby zwolnić taki podmiot z obowiązków nałożonych przez ustawę.

Należy zwrócić uwagę na wszechobecny w sieci „smurfing” zakamuflowany w spamie. Tysiące listów kierowanych na adresy z rozszerzeniami takimi jak .org. lub .info dotyczą przelewów na stosunkowo małe kwoty ze skradzionych kart kredytowych. Złodzieje tożsamości korzystają z mailingu. Wysyłają wstępny ogólny e-mail związany z przelewem. Następnie realizują przelew na kwotę większą i, korzystając z prawa konsumenta realizującego zakup usługi przez internet, proszą o zwrot wpłaty wraz z nadwyżką za pośrednictwem przekazu pieniężnego. Ustawa o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy mówi o indywidualnej odpowiedzialności i ocenie każdej transakcji. Także tych na mniejsze kwoty. Należy o tym pamiętać. Instytucjom rządowym łatwiej jest wyciągnąć konsekwencje wobec organizacji pozarządowej przeciwdziałającej nowoczesnemu niewolnictwu za nieprzestrzeganie skomplikowanych zapisów prawa, niż internetowych przestępców.

Cyberprzestępczość wyrasta na największe zagrożenie publicznego życia w USA. Jest ściśle powiązana z praniem brudnych pieniędzy. Ofiara tego procederu jest także sektor NGO.

Dagmara Chłopicka

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 940 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl