Menu główne

Profilaktyka a Ty, czyli PaT

(Zam: 28.05.2013 r., godz. 09.17)

PaT to skrót nazwy programu „Profilaktyka a Ty”, którego celem jest promowanie mody na życie bez uzależnień. Jest to program profilaktyki rówieśniczej – młodzieży i dla młodzieży. Dorośli są tutaj tylko koordynatorami, którzy wspierają młodzież przy realizacji programu. Ważna jest rola lidera młodzieżowego, który swoim przykładem prowadzi młodzież dalej. PaT to program dobrych wiadomości, a nie protestów; zaproszeń, a nie wykluczeń. PaT to głos młodzieży w profilaktyce uzależnień.

PaT jest programem zapraszania młodzieży do wspólnej, twórczej pracy. Jest on nieco przeciwstawny do sloganu wypromowanego przez Jerzego Owsiaka „Róbta, co chceta”. Twórca programu PaT, Grzegorz Jach, podkreśla, że nie można robić, co się chce. Trzeba nauczyć młodych ludzi brania odpowiedzialności za siebie i za innych. Jest to program różniący się od innych tym, że nie ma w nim nagród i działania „w zamian za coś”. Ewentualną nagrodą dla młodzieży jest szkolenie, wyjazd, ale nie nagroda rzeczowa czy finansowa. Główną wygraną jest życie wolne od uzależnień.

PaT to twórcza profilaktyka w działaniu bez fikcji i ulotek. PaT nie ma charakteru akcyjności i konkurencyjności. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.

Celem programu, który realizuje Zespół Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji poprzez Impresariat PaT, jest:
1. komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami;
2. zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw;
3. inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi;
4. tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.

Program PaT realizowany jest przez cały rok jednocześnie w siedmiu obszarach:
1. Działanie kierowane do: młodzieży, rodziców, liderów i nauczycieli/animatorów.
2. Informacja (dostępna m.in. na stronie internetowej www.pat.policja.gov.pl).
3. Edukacja.
4. Certyfikat „Wspiera na PaT”.
5. Akcja „Przystanek PaT”.
6. PaH, czyli Profilaktyka a Harcerstwo.
7. PaTosfera.

O POCZĄTKACH PAT-U W WYSZKOWIE
10 grudnia 2010 r. w Broku odbyła się konferencja zorganizowana przez dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej pana Zdzisława Biszewskiego na temat „Jak wydobyć z człowieka to, co w nim najlepsze?”. Swój program prezentował pan Grzegorz Jach – inspektor Policji (pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego). Na tej konferencji obecny był również Zenon Krawczyk, mieszkaniec Wyszkowa, pracownik jednej z działających na terenie Wyszkowa firm. Uczestniczył w konferencji z powodów osobistych, ale to co usłyszał i zobaczył spowodowało, że postanowił się zaangażować i włączyć do programu młodzież z Wyszkowa. Zaczął od nawiązania kontaktu z inspektorem Grzegorzem Jachem. Po trzech miesiącach, 10 marca 2011 r., w wyszkowskiej filii Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica była zorganizowana konferencja dla władz samorządowych i oświatowych powiatu. Przybyło na nią 70 osób. I to był pierwszy ważny krok w kierunku włączenia wyszkowian w realizację programu.

Na spotkaniu się nie skończyło. Stało się tak w dużej mierze dzięki przychylności starosty Bogdana Pągowskiego, burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego, komendanta Powiatowego Policji w Wyszkowie Adama Krzemińskiego oraz osobistemu zaangażowaniu Teresy Trzaski pełniącej funkcję Członka Zarządu Powiatu Wyszkowskiego i zastępcy burmistrza Adama Warpasa.

Zenon Krawczyk został powołany na koordynatora powiatowego Programu PaT. Gminnym koordynatorem jest Kamilla Puławska, psycholog, certyfikowany specjalista w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie.

Program spotkał się z bardzo dobrym odbiorem w wyszkowskiej społeczności. Zaczęły się liczne wyjazdy, udziały w spotkaniach, konferencjach, szkoleniach. Są to działania systematyczne – bo program PaT to nie pojedyncze akcje. W Wyszkowie działają liderzy młodzieżowi zmieniający się co rok, czasem po nieco dłuższym czasie. Pierwszym liderem była Klaudia Ambroziak, po niej – Paulina Bloch, a obecnie jest Agata Rybak. Tak się złożyło, że wszystkie są uczennicami Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Wyszkowie. Każda z liderek przeszła szkolenie z twórcą programu Grzegorzem Jachem prowadzone przez Impresariat PaT.

Wyszków jest bodaj jedynym miastem w Polsce, które w ciągu dwóch lat uczestniczenia w Programie PaT zrobiło tak dużo. Odbyły się tutaj dwa regionalne Przystanki PaT rok po roku. Były to ogromne przedsięwzięcia. W I Mazowieckim Przystanku Pat, 11 lutego 2012 r., wzięło udział 540 osób. Zajęcia odbywały się w czterech szkołach: LO, ZS nr 1, ZS nr 2 i CK ZDZ. Niezwykłe zaangażowanie młodzieży w działania Programu PaT na terenie powiatu dostrzegł samorząd lokalny, który w nagrodę za przygotowanie Przystanku PaT sfinansował szkolenie. Spośród społeczności PaT z Wyszkowa i Długosiodła wyłoniono grupę 25 najbardziej kreatywnych młodych ludzi, którzy znaleźli się w Grupie Lidera PaT – Pauliny Bloch. W dniach 15–17 września 2012 r. odbyły się warsztaty dla zespołu Lidera Wyszkowskiej Grupy PaT, które prowadził Impresariat Programu PaT: insp. Grzegorz Jach, Krzysztof Pawelec oraz Tomasz Siniew.

PROGRAM PAT INTERGRUJE, JEGO POWODZENIE ZALEŻY OD WSPÓŁPRACY
Dla dorosłych osób, które wspierają PaT, bardzo duże znaczenie ma integracja środowisk, które zajmują się profilaktyką dla młodzieży. Szczególnie ważne jest nawiązanie bliskiej współpracy z policją. W wyszkowskiej komendzie znalazła się grupa policjantów, którzy zaangażowali się w program i są otwarci na wszelkie działania dotyczące wspierania młodzieży. W ten sposób nawiązała się ścisła współpraca pomiędzy samorządem powiatowym, gminnym i policją.

Pierwszy obszar działania, w jaki PaT się angażuje, to młodzież, ale równolegle rodzice, bo oni, ich zrozumienie i pomoc, są bardzo ważne i potrzebne.
– Chcielibyśmy, aby w przyszłym roku spektakle profilaktyczne przygotowywane przez młodzież w ramach teatru PaT, te 10–20 minutowe przedstawienia, prezentować rodzicom na wywiadówkach – o planach mówi Kamilla Puławska. Bardzo wielu rodziców jeszcze nie rozumie tego programu, nie pozwala swoim dzieciom w nim uczestniczyć, bo uważają, że te działania zbyt obciążają czasowo ich dzieci.
– Dla nas jako rodziców włączenie się w program PaT to obowiązek – stwierdza Kamilla Puławska. – Jeśli chcę być autentyczna dla swoich dzieci i naprawdę być za nie odpowiedzialna, to moje miejsce jest w tym programie, w podejmowaniu działań dla i na rzecz dzieci oraz młodzieży – dodaje.

Liderzy i nauczyciele-animatorzy to kolejna grupa odbiorców programu PaT. Udział w programie pokazuje zaangażowanie nauczycieli. Ci pedagodzy, którzy chociaż trochę poczuli ideę programu, od razu są zaangażowani w działania na terenie swoich szkół, a efekty są bardzo widoczne. Ideą programu PaT jest zaangażowanie młodzieży i współpraca z dorosłymi.

PAT PRZYCIĄGA MŁODZIEŻ, SAMORZĄD SIĘ ANGAŻUJE
Program PaT jest systematycznym programem działań prowadzonych przez cały rok w wielu obszarach. W ten sposób tworzy się tzw. „społeczność PaT-owska”, społeczność młodzieży, która się spotyka na różnych wydarzeniach, gdzie zawierane są nowe znajomości. Młodzi ludzie wymieniają się doświadczeniami, uczestniczą w różnych szkoleniach. Biorą udział w Przystankach organizowanych w ciągu roku szkolnego w różnych miastach Polski oraz w głównym, 5-dniowym ogólnopolskim, który odbywa się raz w roku w wakacje.
– Odkąd gmina Wyszków dołączyła do programu PaT i działania z tym związane mamy wpisane do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – wspieramy finansowo takie wyjazdy – wyjaśnia Kamilla Puławska. – W 2011 r. Ogólnopolski Przystanek PaT odbył się w dniach 5–10 lipca w Ostrołęce i Kadzidle. Z Wyszkowa wyjechało 100 osób. Dofinansowujemy np. dojazdy czy koszulki z herbem gminy lub powiatu. Są wydarzenia, na które może z naszego terenu wyjechać 40, 50 czy 100 osób, a czasem dostajemy zaproszenia dla kilkunastu osób, wówczas typowane są te, które są najbardziej zaangażowane w działania w ciągu całego roku ¬– dopowiada gminny koordynator programu.

To, co jest dla młodych ludzi magnesem, co ich przyciąga do Programu PaT, to klimat, ten szczególny rodzaj atmosfery i fakt, że nie jest to program akcyjny – ulotka, pogadanka i koniec. Jest to program dla młodzieży w wieku gimnazjalnym i starszej, w którym uczestnictwo jest dowolne. Do Programu PaT młodzież przyciąga również to, że oprócz rozmów, spotkań z innymi ludźmi mogą rozwijać swoje pasje. Wszystkie Przystanki polegają na tym, że młodzi ludzie przez cały dzień uczestniczą w warsztatach, których zwykle mają do wyboru kilkanaście.

W ramach Programu PaT na początku tego roku w naszym powiecie odbywały się warsztaty prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Sfinansowane zostały w 100 proc. przez Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gminę Wyszków, KPP Wyszków, Gminę Rząśnik, Nadleśnictwo Wyszków. Szkoły udostępniły sale, gdzie młodzi ludzie mogli doskonalić się w hip-hopie, tańcu towarzyskim, grze na instrumentach, warsztatach teatralnych i samoobronie.

Młodzież chętnie dołącza do społeczności PaT-owskiej, bo nikt jej tam nie naznacza, nie stygmatyzuje. W tej chwili dzięki programowi PaT wiele osób wychodzi z uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Stałą grupą PaT-owską, działającą przy LO w Wyszkowie od początku istnienia programu, jest teatr profilaktyczny „Farsa”, którego liderką jest Klaudia Ambroziak. Ten teatr skupia całą młodzież zainteresowaną ideą programu. Osobą, wokół której gromadzą się młodzi ludzie związani z PaT-em jest pedagog LO Marzena Sobczyńska.

Oprócz przystanków są PaT-osfery – jednodniowe, krótkie wyjazdy. Organizowane są również PaT-uliska, niedawno takie spotkanie odbyło się w Długosiodle w dniach 29–30 stycznia 2013 r. Do ferii grupa z Długosiodła stanowiła część wyszkowskiej społeczności PaT, ale dzięki swojej bardzo aktywnej i prężnej działalności oraz przychylności wójta Stanisława Jastrzębskiego została wydzielona jako oddzielna grupa PaT Długosiodło.

20 kwietnia br. odbył się w Wyszkowie II Mazowiecki Przystanek PaT, na którym spotkała się społeczność PaT z Mazowsza i innych regionów Polski. Tym razem Wyszków gościł blisko 700 uczestników – młodzież, opiekunów, instruktorów. W organizację Przystanku zaangażowanych było mnóstwo osób i instytucji, którym bliskie są działania na rzecz wspierania młodych ludzi.

Kolejnym wydarzeniem będzie Ogólnopolska Noc Profilaktyki, na którą młodzież wybierze się 22 czerwca do Warszawy. Będą to m.in. spektakle edukacyjno-profilaktyczne, plenerowe warsztaty taneczne, prezentacje filmów profilaktycznych W wakacje w Łodzi odbędzie się pięciodniowy Ogólnopolski Przystanek PaT.

W ramach programu PaT w Wyszkowie i w niektórych gminach powiatu wyszkowskiego naprawdę dzieje się bardzo dużo. A działania podejmowane w ramach tego programu stanowią i tak ledwie część różnorodnych, adresowanych do różnych grup młodzieży i dorosłych działań z zakresu rozwiązywania problemów społecznych i profilaktyki uzależnień.

Artur Laskowski

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1366 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl