Spotkali się na Forum

(Zam: 28.05.2013 r., godz. 08.32)

Główną ideą I Forum Organizacji Pozarządowych Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej” była możliwość spotkania się organizacji, wymiany doświadczeń, zdobycia informacji o nowych trendach, wyzwaniach stojących przed organizacjami pozarządowymi. W forum wzięli udział przedstawiciele organizacji z powiatów wołomińskiego, wyszkowskiego i węgrowskiego.

Forum zostało zorganizowane 20 kwietnia 2013 r. w Dworze Sulejów koło Jadowa. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania m.in. Tamary Borkowskiej, Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Pauliny Sobieszuk, przedstawicielki Federacji Mazowia, która opowiedziała o budowaniu federacji organizacji pozarządowych na Mazowszu, Macieja Puławskiego i Patryka Chojeckiego, którzy zabrali głos na temat Programu „Działaj lokalnie” oraz Beaty Trojanek, która poinformowała zebranych o planowanych naborach Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej” (LGD „RW”) w roku 2013.

Tamara Borkowska podkreśliła znaczenie odpowiedzialności społecznej, w której bardzo ważną rolę pełni partycypacja, czyli udział wszystkich mieszkańców Mazowsza w podejmowaniu ważnych dla nich decyzji. Zdaniem pełnomocnik zasadniczym zadaniem jest wytworzenie pewnej kultury podejmowania decyzji, współdecydowania. Partycypacja ma polegać na tym, aby jak najwięcej spraw nie tylko konsultować, lecz także razem tworzyć. Ważnym elementem partycypacji jest fakt, że z dialogu, wspólnej rozmowy korzystają wszyscy. Zarówno osoby i organizacje, do których te działania są adresowane, które otrzymują wsparcie na realizację zadań, jak i samorząd, który może efektywniej wydatkować swoje środki. Samorząd województwa mazowieckiego od lat jest przekonany, że szereg działań znacznie efektywniej i skuteczniej realizuje się przy pomocy partnerów, w tym organizacji pozarządowych, którym można zlecać zadania.

Paulina Sobieszuk z Federacji Mazowia omówiła proces budowania federacji organizacji pozarządowych na Mazowszu w ramach projektu „Budujemy współpracę na Mazowszu – od organizacji do federacji”, Jako organizacja pozarządowa działająca od ponad 10 lat, Federacja Mazovia jest największym regionalnym zrzeszeniem na terenie Mazowsza. Obecnie w federacji zrzeszonych jest 46 organizacji członkowskich. Głównym obszarem aktywności federacji jest rzecznictwo, czyli troska o interesy organizacji pozarządowych – zarówno na poziomie wojewódzkim, jak i powiatowym. By nawiązywana była współpraca między samorządem i organizacjami obywatelskimi, konsultowane były programy współpracy. Federacja zajmuje się również aktywizacją organizacji, prowadzi dla nich szkolenia, pomaga w nawiązaniu kontaktów. Federacja organizuje Mazowieckie Forum Inicjatyw Pozarządowych dla organizacji z całego województwa mazowieckiego. Dotychczas odbyło się dziewięć edycji forum. Organizacjom członkowskim oraz wszystkim zainteresowanym organizacjom federacja proponuje bezpłatne szkolenia, seminaria, konsultacje i doradztwo w zakresie prawa, księgowości, promocji organizacji.

Od półtora roku na terenie powiatu wołomińskiego Federacja Mazowia prowadzi Wołomińską Grupę Roboczą. Jest to grupa dyskusyjna, która spotyka się dość regularnie, aby nawiązać kontakt z innymi organizacjami. Jednym ze wspólnych działań grupy było konsultowanie programu współpracy na poziomie powiatu. W ramach prowadzonych działań udało się wypracować niemal wzorcowy model tych konsultacji, który jest stosowany w powiecie wołomińskim.

Bardzo ciekawą inicjatywą jest powstała w Wołominie „Trzecia strona”. To szczególne miejsce, w którym organizacje pozarządowe mogą się przygotowywać do organizacji różnych wydarzeń. Pomysł na zorganizowanie takiego miejsca ukształtował się podczas spotkań Wołomińskiej Grupy Roboczej. Podczas dyskusji na temat funkcjonowania trzeciego sektora w powiecie wołomińskim powstała idea zorganizowania imprezy, której celami są wzajemne poznanie się organizacji, osób zaangażowanych w działania na rzecz społecznego i gospodarczego rozwoju tego powiatu oraz pokazanie potencjału lokalnych organizacji pozarządowych. Z tej idei narodził się pomysł zorganizowania pikniku forum lokalnych społeczności. Po raz pierwszy piknik odbył się w 2012 r., wzięło w nim udział ponad 20 organizacji. Spotkanie było dobrą okazją do bliższego poznania nie tylko przedstawicieli organizacji, lecz także zapoznania się z ich działalnością. Już wkrótce, 16 czerwca br. w centrum Wołomina odbędzie się II Piknik Organizacji Pozarządowych połączony z grą terenową.

Forum było też okazją do zaprezentowania Programu „Działaj Lokalnie”, którego operatorem na terenie powiatów wyszkowskiego i wołomińskiego jest partnerstwo zawiązane przez Lokalną Grupę Działania „Równiny Wołomińskiej” i Stowarzyszenie Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju.
– Program „Działaj Lokalnie” jest doskonałym źródłem do pozyskania pierwszych finansów przez organizację pozarządową, ale także grupę nieformalną – podkreślił Maciej Puławski, prezentując założenia Programu. – Żeby się nauczyć, jak pisać wniosek o dofinansowanie. Wzmocnić grupę wokół wspólnego działania.

Dzięki „Działaj Lokalnie” w Tłuszczu powstała młodzieżowa grupa teatralna i wystawiła swoją pierwszą sztukę. Innym działaniem, które rozpoczęło się od wsparcia programu był Rodzinny Rajd Rowerowy. W tym roku odbędzie się już po raz czwarty. Przy okazji rajdu wydawane są foldery i mapki z trasami rowerowymi. Rajd jest doskonałym dowodem na to, że z małych pieniędzy można stworzyć coś, co trwa i angażuje wiele osób. Obecnie popularność rajdu rodzinnego jest tak wielka, że w jego organizacji pomaga aż 40 wolontariuszy.

Artur Laskowski