Inicjatywa mieszkańców Udrzyna

(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.10)

Mieszkańcy gminy mają swoje prawa. Do wyrażania opinii na tematy dotyczące lokalnej społeczności, decyzji podejmowanych przez władze samorządowe. Do podejmowania inicjatyw służących wspólnemu dobru – w poczuciu odpowiedzialności za swoją „Małą Ojczyznę”. Dla realizacji swoich praw, osiągania wspólnych celów mogą się stowarzyszać. Uczyniła tak grupa mieszkańców i letników miejscowości Udrzyn należącej do gminy Brańszczyk. Utworzyła Towarzystwo Inicjatyw Wiejskich „Tuchełka”.

Nazwa „Tuchełka” wzięła się od rzeczki przepływającej skrajem Udrzyna, a wcześniej wzdłuż innych miejscowości gminy Brańszczyk – Poręby Kocęby, Dudowizny, Poręby Średniej, Udrzynka i znajdującej ujście do Bugu w Tuchlinie. Rzeka oplata te miejscowości i je w naturalny sposób ze sobą łączy – jak wiele spraw ważnych nie tylko dla mieszkańców samego Udrzyna. Inicjatywa formalnego zrzeszenia się i podejmowanie wspólnych działań, a także występowania w imieniu i na rzecz mieszkańców w istotnych dla nich sprawach niezałatwianych należycie i na czas przez władze samorządowe, została podjęta w maju 2012 r. W czerwcu i lipcu prowadzone były rozmowy z mieszkańcami, odbyły się też spotkania informacyjne, podczas których kilkadziesiąt osób dyskutowało o potrzebie utworzenia stowarzyszenia. Podjęto też prace nad opracowaniem statutu.

Do spotkania założycielskiego doszło 18 sierpnia 2012 r. Wzięło w nim udział 17 osób: Janina i Tadeusz Ciećwierz, Janina Katarzyna Demetriou-Warburton, Magdalena i Paweł Gurniak, Bonifacy Krych, Stanisław Krych, Anna Kulesza, Elżbieta i Piotr Leszczyńscy, Joanna Łopińska, Krzystof Matwiejczyk, Danuta i Tadeusz Rek, Agnieszka Stokarska-Piórkowska i Paweł Piórkowski oraz Artur Laskowski. Zebrani utworzyli Towarzystwo Inicjatyw Wiejskich „Tuchełka” z siedzibą w Udrzynie oraz przyjęli statut. Następnie komitet założycielski w składzie Anna Kulesza, Danuta Rek i Artur Laskowski dokonali rejestracji stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ostatecznie Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu stowarzyszenia do KRS 14 listopada 2012 r. Od początku inicjatywę utworzenia stowarzyszenia wspierał Wyszkowski Inkubator Pozarządowy, wspomagał też i doradzał przy wszystkich czynnościach niezbędnych do powołania i rejestracji „Tuchełki” w KRS.

Co szczególnie wyróżnia Towarzystwo Inicjatyw Wiejskich „Tuchełka”? Przede wszystkim to, że od samego początku była to oddolna inicjatywa mieszkańców związanych z Udrzynem i bardzo mocno pragnących poprawić wizerunek miejscowości, uaktywnić mieszkańców, ożywić nie tylko sam Udrzyn, ale także okoliczne miejscowości. Że regularnie się spotykają, dyskutują o swoich pomysłach, przekonują do nich pozostałych, dochodzą do porozumienia i w demokratyczny sposób podejmują decyzję. Spotykają się nie z przymusu i obowiązku, ale dobrowolnie, z przyjemności i potrzeby podejmowania wspólnych działań. Ponieważ pamięć jest ulotna, skrupulatnie protokołują przebieg dyskusji prowadzonych podczas spotkań i powziętych decyzji. Nie kończą na samym dyskutowaniu – podejmują konkretne działania. Jednym z pierwszych i już widocznych w okolicy jest wydawanie biuletynu zatytułowanego „Wieści z Gumna” – kolorowego, wyróżniającego się graficznie motywem kurpiowskiego pasiaka, dwustronnego, w formacie A4. Wydawcy, zdając sobie sprawę z niskiego czytelnictwa prasy w okolicy, uczynili biuletyn – choć poważny w podejmowanych tematach i służący także popularyzacji towarzystwa – lekkim i dowcipnym. Szybko i chętnie się go czyta. Oprócz wersji papierowej rozprowadzanej przez członków stowarzyszenia jest dostępny w formie elektronicznej – na razie tylko na stronie www.siedzieje.org.pl.

Stowarzyszenie zorganizowało rajd gwiazdkowy w grudniu 2012 r. (po pętli Udrzyn – Udrzynek – Poręba – Dudowizna – Udrzyn), a w styczniu zaplanowało wycieczkę do położonej w lesie nieopodal Udrzynka dawnej Leśniczówki Mękaliny, gdzie znajduje się pomnik ofiar represji hitlerowskich. Do wycieczki, jak dotąd, nie doszło, gdyż leśna droga na Mękaliny pozostaje zasypana śniegiem. Zostanie zorganizowana na wiosnę. Towarzystwo wystąpiło też oficjalnie do wójta gminy Brańszczyk z prośbą o interwencję w sprawach zaniedbywania przez sołtys Udrzyna statutowego obowiązku zwoływania co najmniej dwóch zebrań wiejskich rocznie, nadzorowania porządku i bezpieczeństwa wsi, składania sprawozdań z działalności i odpowiedniego oznakowania na tablicach informacyjnych usytuowanych w poszczególnych sołectwach, kto jest sołtysem jakiej miejscowości i jak się można z tą osobą skontaktować.

Obecnie towarzystwo pracuje nad projektem modernizacji oświetlenia ulicznego w Udrzynie i gminie Brańszczyk. Projekt nosi nazwę „Udrzyn – jasne!”. Następnym krokiem w jego realizacji będzie spotkanie zorganizowane przez towarzystwo z mieszkańcami gminy, samorządem gminnym i powiatowym oraz firmą Philips, którego celem jest prezentacja zalet oświetlenia LED-owego, jak i sposobu finansowania tej inwestycji.

Towarzysze z „Tuchełki”, niejako „przy okazji”, podjęli się jeszcze jednej śmiałej pracy – przywracania znaczenia i godności słowom, które jeszcze niedawno odpychały i kojarzyły się negatywnie. Swobodnie, z lekkością i dumą stosują nazewnictwo, które ich wyróżnia, ale też odzwierciedla rzeczywistość. Bo mieszkają na wsi i zrzeszyli się w towarzystwie.

Artur Laskowski