Składki członkowskie zwolnione z CIT

(Zam: 14.09.2012 r., godz. 06.30)

Ważną interpretację dotyczącą funkcjonowania organizacji pozarządowych wydał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2012 r. nr IPTPB3/423-229/12-3/PM).

Stowarzyszenie, które wystąpiło z pytaniem, nie prowadzi działalności gospodarczej. Jedynym źródłem środków finansowych dla organizacji są składki członkowskie oraz wpływy z wynajmu powierzchni reklamowych. Stowarzyszenie musi ponieść koszty związane z przygotowaniem parkingu dla swoich członków (opłata z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność) – w tym celu zmuszone jest do podwyższenia miesięcznych składek wpłacanych przez członków. Stowarzyszenie stanęło na stanowisku, że składki te będą zwolnione z CIT. Pogląd ten podzielił dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.) zwolnione od podatku są składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, w ich części nie przeznaczonej na działalność gospodarczą.

Poniżej zamieszczamy pytanie sformułowane przez stowarzyszenie oraz odpowiedź dyrektora Izby Skarbowej. Materiały pochodzą ze strony www.mofnet.gov.pl.

Redakcja Się Dzieje

Treść zapytania