Archiwum aktualności (wg. kategorii gmin)

Kategoria gminy: Świat

Kryzys zabija
(Zam: 30.10.2013 r., godz. 16.37)

Brak zaufania do instytucji finansowych i zasad demokracji oraz brak wiary w możliwość wyjścia z kłopotów spowodowanych skutkami kryzysu, jaki obserwujemy od 2007 r. są przyczyną rosnącej w szybkim tempie liczby samobójstw popełnianych w krajach europejskich.

Raport CRIM
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 09.24)

Według raportu specjalnego komitetu Unii Europejskiej do spraw korupcji, prania brudnych pieniędzy i zorganizowanej przestępczości – CRIM – w krajach Unii Europejskiej znajduje się aż 880 tys. niewolników. Jedna czwarta osób z tej grupy jest wykorzystywana seksualnie.

Remember, remember the fifth of November
(Zam: 29.10.2013 r., godz. 08.22)

W dniu piątego listopada – rocznicę spisku prochowego – na ulice miast całego świata wyszły marsze miliona masek. W ponad 400 miastach świata, w tym również w Polsce, protestujący w charakterystycznych maskach Guy'a Fawkesa wznieśli na sztandarach hasła przeciwko niesprawiedliwości, korupcji, tyranii oraz GMO.

Pomór pszczół
(Zam: 28.10.2013 r., godz. 08.14)

Syndrom nagłej utraty kolonii zwany w skrócie CCD (Colony Collapse Disorder) to jedna z głównych przyczyn dramatycznej redukcji populacji pszczoły miodnej na świecie. Zjawisko to jest szczególnie powszechne w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2013 roku odnotowano blisko 50-procentową redukcję jej populacji.

Mindwalker
(Zam: 26.10.2013 r., godz. 12.26)

Przeciwdziałanie wykluczeniu i wyrównywanie szans są jednymi z kluczowych założeń Unii Europejskiej. Na tym polu podejmowanych jest bardzo dużo różnorakich działań. Jedno z nich zdumiewa śmiałością, rozmachem i celami, które są absolutnie „odjechane” z punktu widzenia tradycyjnej technokratycznej Unii. Przywodzą na myśl najbardziej śmiałe realizacje post hippisowskiego establishmentu Doliny Krzemowej.

Gatunki na Ziemi wymierają co 20 minut
(Zam: 04.10.2013 r., godz. 09.24)

W tym roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) ogłosiła oficjalne wyginięcie pantery mglistej z Tajwanu. Obserwuje się obecnie okres wielkiego wymierania gatunków. Średnio co 20 minut przestaje istnieć na Ziemi kolejny gatunek.

Nie-spójna polityka unijna w sprawie wilków
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.55)

Unia Europejska wydaje duże środki na obszary chronione Natura 2000. Ten system obszarowej ochrony przyrody ma w założeniu zachować na terenie Europy kluczowe oraz zagrożone siedliska i gatunki. Ich ochronie ma sprzyjać wspólne działanie ochronne oparte na jednolitym prawodawstwie i nowoczesnym spojrzeniu na ochronę przyrody, uwzględniające naturalne areały występowania oraz naturalne granice.

„Zamrożona” odnawialna energia
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.08)

Rozwiązania prawne i systemowe dotyczące odnawialnych źródeł energii zalegają na półkach ministerstw, komisji sejmowych, departamentów i sekretariatów. Nie zalega ich kurz, co chwile są przekładane żeby markować obiecane rok temu wysokie tempo prac. Szereg firm i organizacji potraktowało wówczas deklaracje rządu dosłownie i zamroziło duże środki na inwestycje w szeroko rozumianą zieloną energię. Niestety efektu nie ma i prawdopodobnie nie będzie. Brak wyników rzekomej pracy w strukturach administracji publicznej zaowocował aktywizacją obywateli i podmiotów zainteresowanych rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wolność to odpowiedzialność
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 13.16)

Szwajcarski model bezpośredniej demokracji po raz kolejny udowodnił swoją skuteczność. Szwajcarzy zdecydowali w referendum, by akcjonariusze kontrolowali poczynania i wynagrodzenia zarządów spółek.

U źródeł człowieczeństwa – etyczne wątpliwości klonowania neandertalczyka
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 12.23)

Szkielet neandertalskiej kobiety odnalezionej w chorwackiej jaskini Vindija, mimo że ma 30 000 lat, przybliża nas nie tylko do jeszcze lepszego poznania neandertalczyków, ale przede wszystkim samych siebie. Dzięki temu znalezisku i postępowi nauki jesteśmy zaledwie o krok od decyzji, która pozwoli na nowo zdefiniować pojęcie człowieczeństwa. Może brzmi to nazbyt górnolotnie, ale wszystko wskazuje na to, że zbliżamy się do kolejnej granicy, której pokonanie zweryfikuje wiele pojęć z zakresu etyki, prawa i szeregu innych składowych ludzkiej cywilizacji.