Menu główne

Budżet pełną parą

Ikona
(Zam: 06.06.2012 r., godz. 06.45)

Choć nie obyło się bez problemów budżet obywatelski w Sopocie znowu rusza pełną parą. Od 1 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje wydatków na projekty ogólnomiejskie i lokalne w 2013 r.

Budżet obywatelski przegłosowano na majowej sesji Rady Sopotu nie bez problemów. Dopiero na kilka minut przed rozpoczęciem sesji udało się przekonać radnych, by wykreślili z zasad budżetu zapis, umożliwiający im odrzucanie projektów zgłaszanych przez mieszkańców, zanim znajdą się na karcie do głosowania. Takie rozwiązanie równałoby się skasowaniu obywatelskiego wymiaru inicjatywy, tworząc w Sopocie coś na kształt konsultacji w sprawie wydatków. Na szczęście radni poprzestali na sprawdzaniu projektów pod kątem gospodarności i ocenie formalno-prawnej.

Jak zgłaszane są propozycje?
Od 1 czerwca do 15 sierpnia 2012 roku mieszkańcy Sopotu mogą zgłaszać propozycje inwestycji i remontów na specjalny adres internetowy lub zostawiać je w punkcie informacji Urzędu Miasta. We wrześniu br. planowane są spotkania z mieszkańcami, publikacja projektów na stronie Sopotu, wyznaczenie i podanie do publicznej wiadomości listy lokali do głosowania. Same wybory zaplanowano na październik.
W poprzednim roku w wyborach inwestycji do budżetu wzięło udział ponad 3 tysiące sopocian, którzy zdecydowali m.in. o dokończeniu remontu ul. Łokietka. Powstał tam nowy chodnik, oświetlenie, posadzono zieleń i postawiono kosze na śmieci oraz pojemnik na psie odchody. Wśród zrealizowanych inwestycji znalazły się również nowe ławki na targowisku, nowy plac zabaw oraz budowa kilkustanowiskowego parkingu przy przedszkolu.
Budżet partycypacyjny to mechanizm pozwalający obywatelom, czy mieszkańcom konkretnej wspólnoty samorządowej na współdecydowanie o części wydatków publicznych we współpracy z organami władzy. Formuła budżetu partycypacyjnego zakłada, że mieszkańcy określają też cele i sposób wydatkowania określonych kwot. Biorą zatem udział w planowaniu wydatków publicznych i ustalaniu priorytetów.
Więcej o Sopocie i zaletach budżetu obywatelskiego można przeczytać w tekście dr Marcina Gerwina publikowanym w nr. 1 (6)/2012 zeszytów Animacja Życia Publicznego. Analizy i rekomendacje wydawanych w ramach projektu „Decydujmy razem” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Oprac. Karol Kretkowski

Do pobrania:
Zeszyty Animacja Życia Publicznego. Analizy i rekomendacje to zapis debat i szereg tekstów prezentujących tematy poruszane podczas cyklicznych seminariów, organizowanych przez Centrum Badań Społeczności i Polityk Lokalnych założone przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Collegium Civitas w ramach projektu „Decydujmy razem”.

Napisz komentarz

  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze ukazują się dopiero po uzyskaniu akceptacji administratora.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1159 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl