Menu główne

Coraz bliżej orłów

Ikona
(Zam: 11.05.2012 r., godz. 12.02)

Od środy 18 kwietnia wszyscy internauci mogą na stronie internetowej Lasów Państwowych na żywo podglądać parę bielików, gniazdującą na terenie Nadleśnictwa Kutno. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni wyklują im się młode. Transmisja online z gniazda naszych największych ptaków szponiastych to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie.

Podgląd gniazda oraz ciekawostki przyrodnicze o bielikach, ich zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania dostępne są pod adresem www.lasy.gov.pl/bielik

To wyjątkowe wydarzenie, gdyż dotychczas funkcjonowało zaledwie kilka kamer internetowych, skierowanych głównie na bociany biały, sokoły wędrowne czy pustułki. Nikt jednak nie pokusił się na taką skalę o tak spektakularnego przedstawiciela rodzimej awifauny.

Transmisja odbywa się z gniazda znajdującego się na 120-letniej sośnie, na terenie Nadleśnictwa Kutno Kamera jest zamontowana na wysokości 27 m, 3,5 m od gniazda. Jej instalacja odbyła się bez zakłócania spokoju bielików i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Zainteresowanie jest ogromne, wiele tysięcy osób już odwiedziło stronę http://www.lasy.gov.pl/bielik a liczba osób "lubiących" bielika online na facebooku wzrasta z każdą minutą.

Dzięki kamerce rodem z "Big brother" mamy okazję śledzić i poznawać codzienne życie bielików, ich niezwykłe zachowania i reakcje. Jesteście ciekawi ile młodych wychowa nasza para, co bieliki jedzą na a który z rodziców zajmuje się wysiadywaniem? Jakie jeszcze sekrety skrywa tajemnicze gniazdo? Oglądajcie transmisję online i dzielcie się swoimi uwagami na facebooku!

To nie koniec atrakcji. Jeśli uda się Wam podpatrzeć coś nietypowego i interesującego, zachowanie lub scenę, która wyda się Wam ciekawa, zróbcie sreen i wyślijcie na adres naszej koleżanki: m.haze@cilp.lasy.gov.pl. Najciekawsze screeny zostaną umieszczone na stronie www a autor otrzyma nagrodę.

Gniazdo, które widzicie, znajduje się na terenie Nadleśnictwa Kutno (Łódzkie). W połowie marca samica złożyła w gnieździe jaja (prawdopodobnie dwa). Samiec i samica wysiadują je na zmianę - gdy jedno jest w gnieździe, drugie żeruje. Pisklęta wylęgną się między 25 kwietnia a 1 maja. Co mniej więcej pół godziny bielik obraca jaja, aby zapewnić im odpowiednią wentylację i temperaturę. Co jakiś czas ptak przeciąga się, aby rozprostować kości, i wykonuje toaletę.

Przy gnieździe pojawia się czasem szpak, który chciałby chyba zamieszkać tuż obok, ale bieliki go odpędzają. Można też zauważyć kruki, które czyhają na bielicze jaja.

Dagmara Matracka

Komentarze

Orły Bieliki
Dodane przez Michał, w dniu 11.05.2012 r., godz. 20.46
To jest fascynujące! Niesamowite, że przyrodę (orły bieliki) możemy oglądać z bardzo bliska. Dowiadywać się, jak orły zachowują się w gnieździe, jak wychowują młode, jak je bronią. Dzięki temu można się wiele nauczyć. Popieram to! Pozdrawiam, Michał

Napisz komentarz

  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze ukazują się dopiero po uzyskaniu akceptacji administratora.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 2169 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl