Leśna Szkoła
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 10.00)Klub Turystyczno-Przyrodniczy „Leśna Szkoła”, działający przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, został utworzony i od wielu lat jest prowadzony przez Jurka Sitka. Przez cały rok oferuje dzieciom i młodzieży w różnym wieku wycieczki piesze i rowerowe, spływy kajakowe i inne cykliczne imprezy, które dają szansę odkrywania i poznawania walorów turystycznych okolic Wyszkowa oraz nieco odleglejszych regionów Polski – bo i dalsze wyjazdy się odbywają.
„Leśna Szkoła” działa przez cały rok i w zależności od pory roku proponuje różne formy turystyki i imprezy. Wiosną i jesienią są to przede wszystkim wycieczki rowerowe po bliższych i dalszych okolicach Wyszkowa. Co roku odbywa się także „Rowerowa Majówka”, kilkudniowa impreza mająca na celu poznanie okolicznych gmin. Klub ma też w planach około tygodniową wyprawę dla bardziej zaawansowanych turystów w bardziej odległe rejony kraju, na przykład na Suwalszczyznę.
Wycieczki piesze organizowane są głównie zimą. Do ciekawszych, odbywających się cyklicznie od wielu lat, można zaliczyć „Zacietrzewioną”, „Lutą”, „Marsz 11 Listopada” i wiosenną „Po zdjęcia w samych Gaciach”. Na początku grudnia, odbywa się także trzydniowy „Rajd po Grudzie” z trasą nocną i dzienną o tematyce przyrodniczo-historycznej. Zwykle w październiku „Leśna Szkoła” wyjeżdża także na wyprawę w Tatry, aby przez kilka dni wędrować górskimi szlakami.
W ferie zimowe organizowane jest „Zimowisko”. Przez kilka lat odbywało się w Zakopanem, w tym roku ma miejsce w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. W programie tygodniowego pobytu są wycieczki po okolicy i autokarowe, zajęcia terenowe, śpiewanki, kominki, gry i zabawy.
Jedną z zimowych imprez jest także „Bal zamiejscowy”, czyli całonocny bal tematyczny w jednej z okolicznych miejscowości.
Na powitanie wiosny organizowana jest „Baba” – impreza o długoletniej już historii, w czasie której odbywa się m. in. konkurs malowania na chodniku, kolorowy i hałaśliwy przemarsz ulicami miasta, topienie Marzanny, rajd tropem wiosny, babski jarmark, wybory miss Baby i wiele innych wydarzeń.
Kajakowa przeprawa Jurek Sitek |
Latem odbywają się spływy kajakowe Liwcem i Bugiem o różnej długości, poczynając od jednodniowych, a kończąc na dwunastodniowych, zaczynających się na Bugu przy granicy z Białorusią, a kończących w Wyszkowie. Obie te rzeki, nieuregulowane i silnie meandrujące, o dużych walorach przyrodniczych, są bardzo ciekawe. Ponadto spływ to także możliwość odwiedzenia miejscowości i miejsc spotykanych po drodze.
Po koniec wakacji, na jednej z wysp położonych na Bugu, ma miejsce „Robinsonada” – kilkudniowa zabawa fabularna dla nieco już doświadczonych uczestników. Oprócz tego „Leśna Szkoła” organizuje latem rejsy i kursy żeglarskie na jeziorach mazurskich.
Największym i najważniejszym wydarzeniem każdego roku jest trzytygodniowa stanica. Obóz pod namiotami, organizowany początkowo w okolicach Wyszkowa, w Łazach nad Liwcem i Wywłoce nad Bugiem, a ostatnio na Mazurach nad Śniardwami. Program obozu jest niezwykle ciekawy i bogaty: wędrówki piesze i rowerowe, wyprawy kajakowe i żeglarskie, rajdy zastępów, gry terenowe, nocna ścieżka strachów. Ale obóz to także obrzędowe i śpiewankowe ogniska, na których prezentują się zastępy. Specyfika stanicy intensywnie oddziałuje na uczestników. Spędzenie wielu dni pod namiotami, w szczególnych warunkach, to czas silnego kształtowania osobowości oraz zdobywania wielu nowych umiejętności. Atmosfera jest wyjątkowa. Większość spośród tych, którzy choć raz byli na obozie, chce na niego wracać co roku.
Formy spędzania czasu przez dzieci i młodzież proponowane przez „Leśną Szkołę”, są praktykowane od lat i się sprawdziły. Frekwencja na imprezach jest różna. Nieraz zaskoczy „urodzajem”, innym razem zjawiają się pojedyncze osoby. Ale przychodzą! Doświadczenia zdobyte podczas wieloletniej działalności pozwalają spokojnie organizować kolejne wycieczki i imprezy, nie zamartwiając się o ich powodzenie. Klub wciąż planuje kolejne wydarzenia i wyprawy eksplorujące nowe miejsca. Jedynym problemem jest bark harcówki – miejsca, w którym członkowie „Leśnej Szkoły” mogliby się spotykać i spędzać czas na co dzień.
Leśna Szkoła niewątpliwie jest lokalnym fenomenem, perłą. Czemu? Na sukces złożyło się wiele czynników, ale – bez zbędnych słów – trzeba powiedzieć krótko: to przede wszystkim charyzmatyczna osobowość lidera, Jurka Sitka. Pozwól, drogi czytelniku, że o tym traktować będzie już osobna opowieść.
Łukasz Karolewski
Napisz komentarz
- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze ukazują się dopiero po uzyskaniu akceptacji administratora.
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.