Drum Bun i BAM – czyli regionalne inicjatywy młodzieży katolickiej
(Zam: 24.10.2013 r., godz. 17.14)Projekt „Wspólne korzenie, różne kultury, wspólna przyszłość”, dofinansowany ze środków Fundacji BZ WBK, powstał w wyniku refleksji nad aktualnymi trudnościami w relacjach Polski i Litwy. Jest pięknym przykładem oddolnej reakcji obywateli na działania polityków.
Fundacja Banku Zachodniego WBK chce być partnerem dla instytucji wychowawczych i organizacji młodzieżowych, które skupiają ambitnych, twórczych i odpowiedzialnych młodych ludzi wokół inicjatyw edukacyjnych, obywatelskich i społecznych. Dla tych celów fundacja stworzyła program o nazwie Bank Ambitnej Młodzieży (BAM). Program ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że od wykształcenia, inicjatywy, aktywności i działalności społecznej zależy nie tylko ich własna przyszłość, lecz także przyszłość lokalnego środowiska, narodu i państwa polskiego.
BAM ma uczyć określania potrzeb lokalnych społeczności, definiowania celów, tworzenia wspólnot zadaniowych, rozwiązywania problemów i realizowania zadań na poziomie lokalnym przez młodych ludzi kształtujących swoje postawy społeczne. Jednym z celów jest zdefiniowanie cech jednostki potrzebnych do efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim takich jak: wiedza, komunikacja interpersonalna, wrażliwość społeczna, zdolności przywódcze oraz umiejętność budowania pozycji lidera. Warunkiem postawy prospołecznej jest zakorzenienie jednostki w historii i kulturze, tak w wymiarze lokalnym, jak i narodowym.
Bazując na tych założeniach, fundacja dofinansowała projekt spotkania młodzieży z obydwu krajów pochodzącej ze stowarzyszeń o charakterze inteligenckim. Dyskusje charakteryzowały się bardzo dobrą znajomością historii.
Rozmowy dotyczyły przyczyn obecnych problemów w relacjach polsko-litewskich. Wnioski niestety nie były zbyt optymistyczne. Litwini przyznali, że rzeczywiście są kształceni w szkołach w duchu niechęci do Polski. Uważają też, że spełnienie postulatów polskiej mniejszości może spowodować powstanie nowych postulatów, które zagrażałyby wewnętrznej spójności państwa litewskiego. Wyciągnięto jednak wnioski, że obecnie mało jest prób konstruktywnej współpracy czy działań mających na celu lepsze wzajemne zrozumienie. Opisywane spotkanie było jedną z niewielu takich inicjatyw. Na koniec spotkania rozmawiano o wspólnych marzeniach. Polacy i Litwini dzielili się wizjami przyszłości naszej części Europy i naszych krajów. Nikt nie chciał wrócić do czasów I Rzeczypospolitej, ale wszyscy podkreślali rolę regionalnej współpracy między Litwą i Polską, czy to w ramach Unii Europejskiej, czy to niezależnie od jej struktur. Podkreślano potrzebę wspólnych projektów infrastrukturalnych, które mogłyby ulepszyć współpracę gospodarczą i społeczną: projekty mostów energetycznych i wspólnej linii kolejowej (Rail Baltica). W rozmowach pojawiał się też temat silnych przywódców społecznych i politycznych, którzy mogliby poprowadzić nasze kraje i zwiększyć ich rolę w Europie. Podkreślano wspólny dla obydwu krajów katolicki charakter, który powinien być fundamentem dalszego rozwoju.
Zwrócono uwagę na wielokulturowość Wilna, którego naturę trudno zrozumieć z zewnątrz. Historia narzuciła na obecne pokolenia ciężar doświadczeń, z którymi muszą się uporać. Są skazani na swoje sąsiedztwo i spuściznę, skazani na poszukiwanie płaszczyzny porozumienia. Próby wzajemnego zrozumienia i poszukiwania dają nadzieję, że na znalezienie tej płaszczyzny.
BAM Fundacji Banku Zachodniego daje szansę ambitnej młodzieży na realizację podobnych projektów. Zgodnie z mottem polsko-litewskiego spotkania najgorszym rozwiązaniem jest bierność i grzech zaniechania.
Dagmara Chłopicka