Menu główne

Taniec mamy w sercu i w głowie

Ikona
(Zam: 22.04.2013 r., godz. 13.09)

Dzieci i młodzież chętnie i z pasją uczestniczyły w zajęciach tanecznych Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” czekając z niecierpliwością końca roku szkolnego, kiedy mogły z dumą i radością zaprezentować to, czego uczyły się przez wiele miesięcy ćwiczeń i treningów. Począwszy od 2004 roku przez siedem kolejnych lat występowały w taneczno-muzycznych widowiskach, które przyjęło się nazywać – od tytułu pierwszego z nich – deptakami tanecznymi. To właśnie dla tych młodych pasjonatów tańca i ich sympatyków – instruktorzy, choreografowie i muzycy pracujący i współpracujący dotąd z WOK „Hutnik” – stworzyli Fundację Wyszkowski Teatr Tańca. Osobą, z której inicjatywy zaczęły się deptaki taneczne, a obecnie powstała fundacja jest Jolanta Barbara Wiśniewska.

Fundacja powstała w wyniku zapotrzebowania młodzieży na inną formułę tańca – na teatr tańca. Nie mówimy też o zwykłym teatrze tańca, po obejrzeniu którego niewiele się wynosi i który nie zalega w pamięci i sercu. Intencją fundacji było stworzenie teatru dla młodzieży i osób dorosłych z taką fabułą, aby po wyjściu ze spektaklu pamiętać o nim, zastanowić się nad jego treścią i przesłaniem.

– Mam takie wrażenie, że wielu odbiorców lubi taką sztukę, w której jest widoczny efekt, bez głębszego poruszenia. Uważam jednak, że należy tworzyć kulturę, która wymaga myślenia, twórczej inspiracji – o wartości teatru tańca mówi Jolanta Wiśniewska, założycielka Fundacji Wyszkowski Teatr Tańca. – Należy dać odbiorcom szansę, aby sztukę odbierali w różny sposób, który często jest zależny od sytuacji życiowej, od tego, co w danej chwili przeżywamy.

Na terenie Wyszkowa wydarzeń z takim przesłaniem jest bardzo mało. Jedyne podobne to przedszkolne teatrzyki, które przyjeżdżają z przygotowaną scenerią, kostiumami. Dzieci to uwielbiają, bawią się na tym świetnie, bo jest to dla nich forma rozrywki. Dla starszego widza należy stworzyć inny przekaz, aby dotknąć go w to czułe miejsce, jakim jest jego życie. Trzeba w taki sposób przedstawić sztukę teatralną, aby każdy mógł się zastanowić nad sobą.

Widowisko pod tytułem „Kim jesteś?”, które wyszkowska publiczność mogła bardziej przeżyć niż tylko zobaczyć, powstawało przez wiele miesięcy. Sam proces tworzenia nie był łatwy. Pani Jola, jak wszyscy uczestniczący zajęć o niej mówią, była ogniwem wspierającym, mimo chwilowych trudności, kłopotów, ciągle zachęcała instruktorów, aby nie przestawali tworzyć. Od początku wierzyła, że na pewno będzie wspaniały efekt tej pracy. Treningi taneczne odbywały się jednocześnie w Wyszkowie i w Warszawie w Studiu Tanecznym KABATY DANCE. Olbrzymim ryzykiem było to, jak połączyć występ profesjonalnych tancerzy z amatorskimi – z dziewczętami, które nie mają takiego doświadczenia.

– Wszyscy przekonaliśmy się, że to była fantastyczna rzecz – z uznaniem podkreśla pani Jola. Tego w historii wyszkowskich przedsięwzięć artystycznych jeszcze nie było: współpraca zawodowych tancerzy z amatorami. Można to z powodzeniem łączyć uzyskując taki efekt, który na długo zapadł w pamięć.

Wspaniałe choreografie stworzyli Martyna Busławska i Łukasz Prochacki. Dziewczyny nie tylko tańczyły, ale i grały scenicznie. Bardzo ważna była muzyka skomponowana przez Tomasza Busławskiego. Z perspektywy czasu można mówić o dwóch rezultatach, jakie przyniósł spektakl. Pierwszy to głębia przeżyć, wrażeń, jakich doznali uczestnicy tego wydarzenia. Przeżyć estetycznych i duchowych. Ale chyba jeszcze większe wrażenie spektakl wywarł na samych występujących, stając się dla nich bodźcem do dalszej pracy.

– Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że po występach nasze dziewczęta otrzymywały olbrzymie owacje od swoich koleżanek i kolegów ze szkoły, od rodziny. Wiele osób z uznaniem podkreślało, że to było coś fantastycznego, że chciało im się obejrzeć przedstawienie po raz kolejny – mówi pani prezes.

Mimo, iż od spektaklu upłynęło już kilka tygodni, jego twórcy i wykonawcy codziennie otrzymują pochwały i gratulacje. Wiele osób dziękuje, że mogli obejrzeć coś tak fantastycznego. To jest największa satysfakcja. Pani Jola z pokorą przyznaje, że sama by tego nie zrobiła:
– Jest taki czas w życiu, kiedy robi się coś samemu: własną pracą, umiejętnościami. Ale przychodzi moment, kiedy chcesz współpracować z innymi – z ludźmi, których cenisz, szanujesz, razem stworzyć coś nowego. To jest dla mnie wielkie szczęście, mieć przy sobie takie grono ludzi, bo wtedy praca „gna” do przodu.

Pozytywny odbiór, z jakim przedstawienie spotkało się w Wyszkowie, jest konkretną informacją, że ten spektakl należy pokazać w innym miejscach. Ponieważ jest on wyjątkowy, można go uznać za prawdziwe wydarzenie artystyczne. Fundacja ma w planach wyjazd na przegląd taneczny. W najbliższym czasie będzie też nagrywany spot promocyjny spektaklu. Kilka organizacji złożyło również zaproszenia, by ich odwiedzić i zaprezentować widowisko.

Już padają pytania o to, jakie będzie przyszłoroczne przedstawienie. Twórcy na razie ze spokojem podchodzą do kolejnych przedsięwzięć. Szukają natchnienia, dobrego pomysłu. Tegorocznym przedstawieniem sami sobie wysoko postawili poprzeczkę.

* * *
Fundacja Wyszkowski Teatr Tańca narodziła się bardzo szybko jako pomysł na działalność po odejściu pani Joli Wiśniewskiej z pracy w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Dzisiaj, z perspektywy kilkunastu miesięcy, widzi dobro wynikające z tej sytuacji. Było trudno, ale na szczęście nic się nie skończyło. Przeciwnie, pojawiły się nowe możliwości.
– To była wielka zmiana w moim życiu, ale jednocześnie stanowiła krok do przodu. W tym pędzie za ręce trzymali mnie ludzie, których uznaję za przyjaciół. Fundacja nastawiona jest na ustawiczny rozwój, na tworzenie czegoś nowego, bo ja kocham taniec. W sercu i głowie mam tylko taniec – wyznaje z niemałym wzruszeniem Jola Wiśniewska.

Niejeden lubi stabilizację, spokój. Aczkolwiek są tam poddawani bardzo różnym oddziaływaniom. Może się jednak okazać, że utrata stałego miejsca pracy wcale nie musi oznaczać katastrofy i końca. Gdy patrzy się na Wyszkowski Teatr Tańca można odnieść zupełnie odmienne wrażenie – tutaj dla pani Joli otworzyły się nowe perspektywy.
– Trzeba mieć odwagę i nie bać się zaryzykować. Ludzie, którzy nie ryzykują, niewiele osiągną. Dla mnie każda zmiana etatu, miejsca pracy rozwijała mnie jeszcze bardziej. Może to właśnie Wyszkowski Teatr Tańca pokazuje mi, że mam kroczyć gdzieś dalej.

Artur Laskowski

Film promujący spektakl „Kim jesteś?” można obejrzeć na stronie internetowej Fundacji Wyszkowski Teatr Tańca




Fundacja Wyszkowski Teatr Tańca wystawiła swoje pierwsze widowisko muzyczno-taneczno-teatralne w dniach 22–23 marca 2013 r. na deskach Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Widowisko nosiło tytuł „Kim jesteś?”. Kierownictwo produkcji – Jolanta Wiśniewska. Scenariusz: Martyna Busławska, Łukasz Prochacki, Tomasz Busławski. Reżyseria i choreografia: Martyna Busławska, Łukasz Prochacki. Współpraca choreograficzna: Maciej Pela (Hip Hop), Artur Bajll. Muzyka: Tomasz Busławski. Wykonawcy. W rolach głównych wystąpiły: Karolina Biegaj, Dorota Janowska, Monika Cyngot, Ada Piechówka, Monika Zawadzka, Ola Bryl, Paulina Paź, Karolina Pietruchowska, Karolina Jastrzębska, Malwina Turek. Ponadto wystąpiły tancerki Wyszkowskiego Teatru Tańca (pięć ostatnio wymienionych oraz): Ola Sawko, Wera Sawko, Martyna Przybyłowska, Stella Śledziewska, Karolina Ciok, Klaudia Paź, Sandra Pakieła, Sylwia Rytelewska, Klaudia Wyszyńska, Lena Juśkiewicz, Żaneta Załuska. Tancerki i tancerze profesjonalni (pięć pierwszych głównych tancerek oraz) Martyna Busławska, Marcin Pela, Artur Bajll, Łukasz Gilewicz, Robert Fogl, Łukasz Prochacki. Przed spektaklem „Kim jesteś?” w formie supportu pt. „Idzie wiosna” wystąpili najmłodsi uczniowie (w wieku 4–15 lat) Jolanty Wiśniewskiej, Martyny Busławskiej i Łukasza Prochackiego, trenujący w siedmiu grupach. W trakcie spektaklu Michał Laskowski zaśpiewał piosenkę „Pomaluj mój świat”.

Mecenasi. Współorganizatorem spektaklu był Burmistrz Wyszkowa. W realizację przedsięwzięcia finansowo i/lub organizacyjnie zaangażowali się: Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, wiceburmistrz Adam Warpas, Polski Bank Spółdzielczy, Nadleśnictwo Wyszków, Rdzewiejące Niezbędniki, „Nowy Wyszkowiak”, „Głos Wyszkowa”, „Wyszkowiak”, Kabaty Dance Studio, I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida, Bar Popularny, Marta Adler, Anna Morka, Michał Borek, Artur Laskowski - "Się Dzieje! Wyszkowski Inkubator Pozarządowy, Emil Malanowski, Piotr Płochocki, Lidia i Marek Napiórkowscy oraz Filip i Klaudia Korzuśnik.


teatr-tanca.pl/

Napisz komentarz

  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze ukazują się dopiero po uzyskaniu akceptacji administratora.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 2770 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl