Zaangażowani, aktywni seniorzy
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 10.40)Najpierw skorzystali z oferty ośrodka kultury, potem zdecydowali, by utworzyć stowarzyszenie „Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku”. Wiosną je założyli, a już jesienią tego samego 2012 roku pozyskali ponad 50 tys. dotacji z ministerstwa pracy na działalność edukacyjną adresowaną do seniorów.
Wiele lokalnych samorządów szczodrą ręką wspiera i dofinansowuje działania swoich uniwersytetów trzeciego wieku. Więcej, angażuje się w organizację zajęć uniwersyteckich, zapewnia całą obsługę finansową. W Wyszkowie seniorzy najpierw mogli liczyć na zaangażowanie ośrodka kultury, a po zmianach organizacyjnych w ośrodku zdecydowali, by wziąć sprawy w swoje ręce i utworzyli stowarzyszenie. Zgadza się, muszą teraz poświęcić więcej czasu dla uniwersytetu. Już nie tylko na samo przyjście na zajęcia, ale po to, by zorganizować ofertę uniwersytecką dla seniorów, więcej – by sam uniwersytet w ogóle istniał. Ale w dość krótkim czasie większe zaangażowanie przyniosło nadspodziewane efekty. Zaledwie w kilka miesięcy po rejestracji stowarzyszenie Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wystarało się o dofinansowanie z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na realizację projektu pt. „Czas trzeba mądrze wykorzystać – rozwój oferty edukacyjnej dla seniorów w powiecie wyszkowskim”. Projekt powstał przy wsparciu Wyszkowskiego Inkubatora Pozarządowego.
Celem projektu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych (dla godnego starzenia się) oraz zagospodarowanie potencjału seniorów poprzez ich aktywność społeczną. Projekt realizuje też dwa kluczowe cele programu Aktywność Społeczna Osób Starszych – promocję uczenia się przez całe życie i promocję postaw solidarności i działania na rzecz własnych społeczności. Wymienione cele są osiągane poprzez organizację wykładów o bogatej, różnorodnej tematyce (w tym wyjazdów do Pułtuska na zajęcia tamtejszego, zaprzyjaźnionego uniwersytetu trzeciego wieku), zajęć uzupełniających (lektoratu języka angielskiego dla początkujących i lekko zaawansowanych), kursów komputerowych, zajęć tanecznych i warsztatów dziennikarskich oraz wycieczek turystyczno-krajoznawczych –głównie po okolicach Wyszkowa, ale także zamiejscowych, autokarowych.
Pozyskanie środków było możliwe m.in. dzięki zadeklarowaniu wkładu własnego w wysokości 8 tys. zł. Wkład ten gromadzony jest przez samych seniorów, którzy regularnie opłacają składki członkowskie. Ponad sześćdziesięcioosobowa grupa członków uniwersytetu, której liczba z miesiąca na miesiąc rośnie, przez dziewięć miesięcy realizacji projektu jest w stanie zebrać znaczącą kwotę pieniędzy. Do tego z pomocą przyszli sponsorzy – huta szkła Ardagh GlassWyszków SA, Spółdzielnia Spożywców SPOŁEM w Wyszkowie, Nadleśnictwo Wyszków. Seniorzy starają się o kolejnych. Może ten artykuł sprawi, że uniwersytet zyska dobroczyńcę?
Słuchacze Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyjęli rolę podmiotową – wzięli na siebie odpowiedzialność za stworzenie oferty edukacyjnej dla seniorów, wystarali się o jej sfinansowanie. Pozyskane środki wydają na terenie gminy – tu kupują usługi, płacą honoraria prelegentom. Prowadzą działalność, która jest wizytówką, „hitem promocyjnym” gminy Wyszków. I pokazują, jak wiele można zdziałać dzięki samoorganizacji, utworzeniu stowarzyszenia.
Artur Laskowski