Menu główne

Zaangażowani, aktywni seniorzy

(Zam: 01.03.2013 r., godz. 10.40)

Najpierw skorzystali z oferty ośrodka kultury, potem zdecydowali, by utworzyć stowarzyszenie „Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku”. Wiosną je założyli, a już jesienią tego samego 2012 roku pozyskali ponad 50 tys. dotacji z ministerstwa pracy na działalność edukacyjną adresowaną do seniorów.

Uniwersytet założony w 2010 r. przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” dynamicznie się rozwija. Co ważne, w jego rozwój zaangażowani są sami seniorzy. Nie czekali „na gotowe”, nie pozostali jedynie w roli odbiorców, nie oglądali się wyłącznie na władze samorządowe, że za nich i dla nich wszystko zrobią. Swoją drogą nie byli też przez te władze rozpieszczani, nie otrzymali dotąd wsparcia finansowego, ale zawsze mogli liczyć na przychylność gminnych placówek kulturalnych, gościnne progi ośrodka kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.

Wiele lokalnych samorządów szczodrą ręką wspiera i dofinansowuje działania swoich uniwersytetów trzeciego wieku. Więcej, angażuje się w organizację zajęć uniwersyteckich, zapewnia całą obsługę finansową. W Wyszkowie seniorzy najpierw mogli liczyć na zaangażowanie ośrodka kultury, a po zmianach organizacyjnych w ośrodku zdecydowali, by wziąć sprawy w swoje ręce i utworzyli stowarzyszenie. Zgadza się, muszą teraz poświęcić więcej czasu dla uniwersytetu. Już nie tylko na samo przyjście na zajęcia, ale po to, by zorganizować ofertę uniwersytecką dla seniorów, więcej – by sam uniwersytet w ogóle istniał. Ale w dość krótkim czasie większe zaangażowanie przyniosło nadspodziewane efekty. Zaledwie w kilka miesięcy po rejestracji stowarzyszenie Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wystarało się o dofinansowanie z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na realizację projektu pt. „Czas trzeba mądrze wykorzystać – rozwój oferty edukacyjnej dla seniorów w powiecie wyszkowskim”. Projekt powstał przy wsparciu Wyszkowskiego Inkubatora Pozarządowego.

Celem projektu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych (dla godnego starzenia się) oraz zagospodarowanie potencjału seniorów poprzez ich aktywność społeczną. Projekt realizuje też dwa kluczowe cele programu Aktywność Społeczna Osób Starszych – promocję uczenia się przez całe życie i promocję postaw solidarności i działania na rzecz własnych społeczności. Wymienione cele są osiągane poprzez organizację wykładów o bogatej, różnorodnej tematyce (w tym wyjazdów do Pułtuska na zajęcia tamtejszego, zaprzyjaźnionego uniwersytetu trzeciego wieku), zajęć uzupełniających (lektoratu języka angielskiego dla początkujących i lekko zaawansowanych), kursów komputerowych, zajęć tanecznych i warsztatów dziennikarskich oraz wycieczek turystyczno-krajoznawczych –głównie po okolicach Wyszkowa, ale także zamiejscowych, autokarowych.

Pozyskanie środków było możliwe m.in. dzięki zadeklarowaniu wkładu własnego w wysokości 8 tys. zł. Wkład ten gromadzony jest przez samych seniorów, którzy regularnie opłacają składki członkowskie. Ponad sześćdziesięcioosobowa grupa członków uniwersytetu, której liczba z miesiąca na miesiąc rośnie, przez dziewięć miesięcy realizacji projektu jest w stanie zebrać znaczącą kwotę pieniędzy. Do tego z pomocą przyszli sponsorzy – huta szkła Ardagh GlassWyszków SA, Spółdzielnia Spożywców SPOŁEM w Wyszkowie, Nadleśnictwo Wyszków. Seniorzy starają się o kolejnych. Może ten artykuł sprawi, że uniwersytet zyska dobroczyńcę?

Słuchacze Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyjęli rolę podmiotową – wzięli na siebie odpowiedzialność za stworzenie oferty edukacyjnej dla seniorów, wystarali się o jej sfinansowanie. Pozyskane środki wydają na terenie gminy – tu kupują usługi, płacą honoraria prelegentom. Prowadzą działalność, która jest wizytówką, „hitem promocyjnym” gminy Wyszków. I pokazują, jak wiele można zdziałać dzięki samoorganizacji, utworzeniu stowarzyszenia.

Artur Laskowski

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1379 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl